Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Zacofani z choinką

Ryszard Makowski

Nadchodzi okropny czas dla „postępowców” – czas świąt Bożego Narodzenia

Po wytężonej walce z krzyżem, szydzeniu z katoli na Krakowskim Przedmieściu, domaganiu się zniesienia funduszu kościelnego czas zasiąść do wigilijnej wieczerzy. Dla „postępowca” o pięknych lewackich odchyłkach musi to być niezwykle stresujący moment. Ci, którzy są  bardziej ortodoksyjni, na pewno dadzą sobie radę. Wyjadą gdzieś ostentacyjnie jak na normalny weekend albo w zaciszu domowym nawcinają się golonki i kaszanki.

Tu jest pewien problem, bo Kościół dozwala w Wigilię jeść potrawy mięsne i przywalenie w tradycję będzie znikome, natomiast można sobie włączyć na cały regulator Behemotha czy innych praktykujących satanistów i to już chrześcijaninkom pójdzie w pięty, oj pójdzie.

Gorzej mają ci, którzy sympatyzują czynnie z antyklerykalizmem, ale żyją w wybitnie zacofanych rodzinach. Babcia z dziadkiem, a co gorsze – rodzice, ciocie, wujkowie, normalnie dzielą się opłatkiem, żrą 12 potraw i jeszcze śpiewają kolędy. Brr! Zgroza. Ale co? Z babcią się nie przełamiemy opłatkiem? Robiliśmy to od dziecka, a teraz wyskoczymy ze swoją postępowością? No kłopot jest. Jeszcze trzeba oglądać imitację Gwiazdy Betlejemskiej na czubku choinki lub dyndającego anioła. Okropieństwo. I jak tu bronić swoich przekonań, swoich jedynie słusznych ideałów i nowoczesnego światopoglądu. Kompletna klapa. Warto po chrześcijańsku pocieszyć wszystkich, którzy unurzają się w świętach Bożego Narodzenia. Nie frasujcie się. Po trzech dniach podniesiecie znowu głowę. Na spotkaniu w przydzielonej kawiarni, nareszcie w swoim gronie, sypniecie choćby takimi dykteryjkami: – Wytłumaczyłem dzieciom siostry, że ten Mikołaj to żaden święty, tylko zwykła pijaczyna i lowelas, co podgląda małe dziewczynki, a i chłopców też. Ale gały wybałuszały! A przy wigilii zapodałem rodzinie taki kawał. Przychodzi Trzech Królów do stajenki, Baltazar się potknął i woła: „O Jezus!”. A Matka Boska do Józka mówi: „Jezus! To jest piękne imię dla naszego synka, a ty tylko Maurycy i Maurycy…”. No i jakoś się otrzepiecie po tych przejściach.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO