Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Ekonomia zdrowego rozsądku

Piotr Gabryel

Od akcji do zysku, czyli hasła, na które powinieneś znać odzew. Nie tylko w czasie kryzysu

Akcje

Inwestowanie w akcje zawsze bardziej przypominało film akcji niż romantyczną telenowelę. Ale to, co na rynku akcji dzieje się w ostatnich latach – właściwie nieprzerwanie od 2008 r. – to już naprawdę zajęcie dla ludzi o stalowych nerwach. Dzienne zmiany wartości poszczególnych walorów czy całych indeksów o pięć  procent, które wcześniej przyprawiały o zawał serca, dziś właściwie na nikim nie robią większego wrażenia.

Ale też tam, gdzie jest duże ryzyko, na zwycięzców czeka wysoka wygrana (a na przegranych – prawdziwy zimny prysznic). Kto miał dostatecznie dużo zimnej krwi, aby zainwestować choćby w polski rynek akcji – chociażby za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego – na początku 2009 r., do początku roku 2011 mógł naprawdę sporo zarobić. Kto jednak uczynił to samo, powiedzmy, w marcu tego roku, teraz z pewnością ma nie najlepsze samopoczucie. Ale to się najpewniej za jakiś czas zmieni – indeksy znów pójdą w górę, straty najprawdopodobniej najpierw zostaną odrobione, a potem zamienią się w zyski.

Nie zapominajmy jednak, że może się to stać za naprawdę bardzo wiele lat (albo nigdy?). A przestrogą w tej sprawie niech będzie giełda tokijska, która do rekordowych poziomów osiągniętych 29 grudnia 1989 r. (Nikkei sięgnął wtedy niemal 39 tys. pkt) – a więc przed ponad 20 laty – nie wróciła do dziś ani razu (Nikkei notuje teraz poziom 8,5 tys. pkt).

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość