Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Watykan

Pius XII uznawany jest na Zachodzie za „papieża Hitlera”, który z aprobatą przyglądał się mordowaniu Żydów przez Niemców. Zwolennicy tej opartej na fałszywkach KGB tezy nie przyjmują do wiadomości tysięcy dokumentów udowadniających, że było dokładnie odwrotnie. Prawdopodobnie nie przekonają ich więc również najnowsze badania przeprowadzone w Rzymie. Okazuje się, że za zgodą papieża Żydów ukrywano w aż 220 męskich i żeńskich zakonach w Wiecznym Mieście. Historycy zamierzają teraz zbadać, jak sytuacja wyglądała w parafiach, kuriach i innych kościelnych instytucjach, gdzie również uratowało się wielu Żydów. Próżny trud. Przeciwnicy Kościoła i tak uznają to za „katolicką propagandę”.

Polska

W okolicach dworca Stradom w Częstochowie znaleziono ciała osób zamordowanych przez UB. Komunistyczni oprawcy zagrzebali je po kryjomu,  w miejscu, gdzie podczas wojny swoje ofiary chowali Niemcy.  W trakcie ekshumacji przeprowadzonej przez IPN okazało się, że w jednej z czaszek znajdowała się sztuczna szczęka wyprodukowana w latach 50. Podobne miejsca znajdują się w całej Polsce. Do dziś nie wiemy, gdzie bezpieka ukryła ciała wielu polskich bohaterów, na czele z generałem Augustem Emilem Fieldorfem „Nilem”. Żyjący do dziś ubecy uparcie w tej sprawie milczą, a nasze władze nie robią nic, aby wydostać od nich te informacje.

Irlandia

Władze w Dublinie planują przyjąć ustawę ułaskawiającą 5 tys. swoich żołnierzy, którzy w trakcie II wojny światowej uciekli do brytyjskich sił zbrojnych i w ich szeregach walczyli z Trzecią Rzeszą. W neutralnej Irlandii uznano ich za dezerterów, a na tych, którzy po wojnie wrócili do domów, spadły szykany. Teraz żołnierze ci mają zostać zrehabilitowani w geście dobrej woli wobec Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?