Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Elisabeth Duda w roli Marii Sklodowskiej-Curie. fot. Woody Ochnio

Kochać, odkrywać, żyćJolanta Gajda-Zadworna

Światu dała rad i polon. Francuzom dynastię naukowców, japońskim buddystom duchowy wzorzec. Rok 2011 był – uchwałą Sejmu – jej rokiem. I co przyniósł?

Polski Sejm upamiętnił stulecie przyznania jej indywidualnego Nobla w dziedzinie chemii (po raz pierwszy nagrodę tę otrzymała
w 1903 r., wspólnie z mężem Piotrem Curie za odkrycia w dziedzinie fizyki). Nad Wisłą sporo mówiło się o Skłodowskiej. W świecie, jeśli już fetowano, to panią Curie.

Nie dam się pokonać

– Kiedy obcokrajowiec słyszy »Skłodowska«, nie wie, o kogo chodzi – konstatuje Krzysztof Rogulski, reżyser pełnometrażowego fabularyzowanego dokumentu o noblistce, który kilkanaście dni temu miał polską premierę.

Elisabeth Duda, w obrazie „Śladami Marii Skłodowskiej-Curie” grająca tytułową postać, zapewnia, że Francuzi są świadomi polskich korzeni bohaterki, ale patrzą na nią poprzez całą jej biografię. Bo także decyzje, które podejmowała w prywatnym życiu, sprawiają, że wciąż jest postacią intrygującą i inspirującą. W bardzo różnych sferach.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?