Najnowsza interwencja Uważam Rze

Listy do "URze"

Zapomniani bohaterowie

Film dokumentalny „Obława” pokazany 13 grudnia w TVP1 przyjąłem ze smutkiem. Znowu zobaczyliśmy tych samych, zadowolonych z siebie panów, usłyszeliśmy te same anegdoty. A dla uświetnienia przybyli pan prezydent i pani prezydentowa. Kiedy pokazane zostanie, jak żyli wtedy ludzie w małych miejscowościach, na przykład w takim Lubinie, jak dostawali w tyłek zwykli robotnicy czy chłopi? Dlaczego tak zupełnie wyrzucono z pamięci fakt, że w stanie wojennym internowano także ok. 350 rolników, niektórych kilkakrotnie?

Lech Ścibor-Rylski, Kodeń

Złośliwie można powiedzieć, że dobrze, iż w ogóle pokazano. Ale trudno się nie zgodzić, że wysiłek wykonywany przez elitę „Solidarności”, by uczcić pamięć o tych tysiącach, które nie zrezygnowały z walki po 13 grudnia, jest minimalny. Bardzo smutno też brzmią doniesienia o bohaterach „S” umierających w zapomnieniu. 1 grudnia – o czym przypomniał dr Sławomir Cenckiewicz
– w Gdańsku zmarła Maryla Płońska, bohaterka walki o polską wolność, działaczka Wolnych Związków Zawodowych, która 16 sierpnia 1980 r. ratowała strajk razem z Anną Walentynowicz i Aliną Pieńkowską. Ciężko chorowała. Państwo znajdowało dla niej zaledwie 477 zł miesięcznie.
O dobre imię lekarzy

Jestem wierną czytelniczką Państwa pisma. Znalazłam je przypadkowo i ze zdumieniem odkryłam, że jest jedynym tygodnikiem niekatolickim, przy którego czytaniu nie czuję się zirytowana i zbulwersowana. Zawodowo pracuję jako lekarz i psychoterapeuta. Bardzo brakuje mi odniesienia się przez Państwa do problemów służby/ochrony zdrowia w Polsce. Wydarzenia z 16 grudnia i totalna dezinformacja w nielekarskich mediach przypominają mi lata 80. Medialny przekaz powoduje, że większość ludzi zupełnie nie wie, o co naprawdę chodzi. Bardzo zachęcam Państwa do przeprowadzenia wywiadu z prawdziwym reprezentantem środowiska lekarskiego, przewodniczącym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, panem Krzysztofem Bukielem. A oto fragmenty jego wypowiedzi: „Uważamy, że określanie uprawnień i stopnia refundacji nie jest zadaniem lekarzy. To biurokracja i marnowanie czasu, który lekarze powinni poświęcać pacjentom”.

Z poważaniem,
Olga Olszewska


Obiecujemy poświęcić sprawom służby zdrowia więcej czasu, prosi o to wielu czytelników. Co do konfliktu o wystawianie recept, to szokujące jest zachowanie niektórych dziennikarzy. Na przykład redaktor Janina Paradowska, która za rządów PiS zachwycała się protestującymi pielęgniarkami, teraz grzmi, że „chodzi o jakiś szaleńczy lobbing lekarzy i farmaceutów”. Smutne.

Więcej Korwina!

Mam prośbę, aby panowie Karnowscy przeprowadzili wywiad z Januszem Korwin-Mikkem. Gdyby nie Internet, o programie partii tego człowieka nie wiedziałbym nic.
Ponoć w kampanii prezydenckiej jego przeciwnicy zastrzegli sobie, że w debatach J.K.M. ma nie być (jeśli zdecydujecie się na wywiad, proszę go zapytać, czy to prawda). Choć nie zawsze zgadzam się z jego poglądami, to szanuję go jak powiew świeżego powietrza w rozbełtanym i jednolitym świecie naszej polityki.

Pozdrawiam,
Dawid Broże

Akurat z Korwin-Mikkem Jacek i Michał Karnowscy przed wyborami rozmawiali. Powtórka? Do pomyślenia. Pozdrawiamy!


A wy o ojcu Mateuszu

Minęła 30. rocznica nadal nierozliczonego stanu wojennego, a na okładce mojego ulubionego tygodnika sielski obrazek z plastikowego serialu „naszej publicznej”. Czy to początek końca Waszej gazety? Szkoda.

Pozdrawiam,
Juliusz Szyszka, Gołuchów

Ale serial świetny! Natomiast zwracamy uwagę na duży dodatek na temat stanu wojennego w numerze, o którym pan wspomina. O historii najnowszej, zawsze prawdziwie, bez strachu, pisaliśmy i będziemy pisać.

Wystarczy przypomnieć ostatnie okładki o Wołyniu i (to już dawniejsze czasy) królu Stanisławie Auguście Poniatowskim czy świąteczny dodatek o historii alternatywnej. Ale czasem pewnie i Państwo tęsknią za lżejszymi tematami, więc prosimy o wyrozumiałość, że nie zawsze są to tematy okładek.

Poprzednia
1 2

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe