Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Z naszą misją?

Wojciech Lorenz

Mimo śmierci pięciu polskich żołnierzy w Afganistanie nikt rozsądny nie podejmie decyzji o wycofaniu wojsk. Kontyngent liczący 2500 żołnierzy będzie zmniejszany zgodnie z planem. W 2012 r. misja bojowa zamieni się w misję szkoleniową.

Do 2014 r. polscy żołnierze opuszczą Afganistan, być może pozostawiając na miejscu garstkę szkoleniowców, tak jak to było w Iraku. Polska po 1989 r. podjęła strategiczną decyzję o wejściu do NATO. Nie było łatwo przekonać do tego Zachód.

Były kraj Układu Warszawskiego był traktowany nieufnie. Z naszymi dyplomatami rozmawiano w saloniku na lotnisku w Brukseli, bojąc się ich wpuścić do kwatery głównej sojuszu. Kiedy Polskę przyjęto na specjalnych zasadach, nasza armia nie spełniała minimalnych kryteriów. NATO jest jednak fundamentem bezpieczeństwa Polski. A operacja w Afganistanie jest pierwszą wspólną misją, w której możemy udowodnić, że jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem. Możemy pokazać, że poprawiamy wyszkolenie żołnierzy, uzbrojenie i jesteśmy w stanie działać także z dala od własnego terytorium. I co najważniejsze, że mamy odpowiedzialnych polityków i profesjonalną armię, która nie bierze nóg za pas, kiedy zaczynają świstać kule i ginąć żołnierze.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez