Najnowsza interwencja Uważam Rze

fot. materialy promocyjne

Strajki na dzień dobry

Robert Przybylski

Strajki na dzień dobry

Uruchomienie produkcji nowej Pandy w fabryce w Pomigliano przywitały strajki. Włoscy politycy wymusili na Fiacie przeniesienie produkcji Pandy z Tychów, choć – jak wielokrotnie zapewniał prezes Fiata Sergio Marchionne – polski zakład zapewniał najwyższą jakość produkcji. Po raz kolejny okazało się, że koszula jest bliższa ciału. Polska nie ma szczęścia do Pandy. Model pierwszej generacji, zaprezentowany w 1980 r., miał być produkowany w FSM od początku lat 80., ale zabrakło pieniędzy na przygotowanie fabryki. Dopiero druga generacja trafiła do Polski – pierwsze samochody zjechały z taśmy latem 2003 r. Trzecia generacja, przygotowywana z myślą o tyskiej fabryce, ostatecznie wylądowała we Włoszech. Łącznie Fiat wyprodukował 6 mln pand pierwszej i drugiej generacji, w tym modeli z napędem na wszystkie koła. Fiat zapewnia, że tyski zakład będzie produkował drugą generację dopóty, dopóki będzie na nią popyt.

Dookoła kierownicy

Limuzyny mają się dobrze – BMW wprowadzi do sprzedaży w przyszłym roku czterodrzwiowe coupé, które jeszcze nie ma ustalonej nazwy. Auto będzie konkurować z Mercedesem CLS oraz Audi A7.

W Japonii Suzuki wprowadzi do sprzedaży w połowie stycznia elektryczny skuter. Wymienne litowo-jonowe akumulatory pozwalają na przejechanie 30 km. Ładowanie trwa cztery godziny. Wersja elektryczna jest o 2 kg lżejsza od spalinowej, która stanowi podstawę do przeróbki. Podobne elektryczne pojazdy przygotowują m.in. BMW, Honda i Smart.

Jaguar zwiększył sprzedaż swoich aut w Polsce o 180 proc. – do listopada 133 samochody znalazły swoich nabywców. Importer, spółka JLR, zaznacza, że najpopularniejszymi modelami są limuzyny XF oraz XJ. Jaguary sprzedawane są w pakiecie z pięcioletnią gwarancją. Na trzech pierwszych miejscach w segmencie premium są marki niemieckie: Audi, BMW i Mercedes.

Dakar staje się rajdem gwiazd: w tegorocznej imprezie za kierownicą zobaczymy nie tylko Adama Małysza (Mitsubishi Pajero), ale i Dariusza Michalczewskiego, który poprowadzi volkswagena amarok. Małysz ma zamiar pokonać całą trasę, Michalczewski zaś, podobnie jak m.in. gitarzysta The Scorpions Rudolf Schenker, przejedzie tylko kilkadziesiąt kilometrów podczas jednodniowej przerwy w rajdzie. Volkswagen, który jest głównym sponsorem imprezy, do dyspozycji organizatora przekazał 30 amaroków.

Skoda wyprodukowała 1,5 mln octavii drugiej generacji. Model, oznaczony wewnętrznie jako A5, produkowany jest od 2004 r. w Mlada Boleslav, a także w filiach w Vrchlabi (Czechy), Rosji, Indiach, Kazachstanie, Bośni i Hercegowinie, na Ukrainie i w Chinach. Auta z tego ostatniego kraju nie są ujęte w jubileuszowej liczbie. Octavia A5 jest najlepiej rozpoznawanym modelem Skody.

Audi zostało w listopadzie drugą pod względem wielkości produkcji marką aut luksusowych i zepchnęło Mercedesa na trzecią pozycję. Bawarskie Audi zawdzięcza sukces mocnej pozycji w Chinach, gdzie sprzedaje także modele starszej generacji. Największym producentem aut luksusowych pozostaje BMW.

Używane auta z Zachodu sprowadzają nie tylko indywidualne osoby, ale także autoryzowani importerzy samochodów, np. BMW i Peugeot. Właśnie francuska marka sprzedała 8 grudnia 15-tysięcznego peugeota w ramach programu „Używany gwarantowany”. Samochody objęte

są gwarancją producenta oraz 24-godzinnym assistance. W tym roku do Polski zostanie ściągniętych ponad 700 tys. aut z drugiej ręki.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Wojciech Romański

W smoczym kręgu

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy