Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Naleśniki Gundela za zdrowie Orbána

Piotr Semka

W sytuacji, gdy niemała część Polaków demonstruje solidarność z Węgrami Viktora Orbána, trudno, by nasza rubryka pozostawała na uboczu wydarzeń.

Publicystyczni szydercy kpią sobie z „sierot po IV RP”, które jak Janek Pospieszalski „pielgrzymują do Budapaszeru, aby pooddychać atmosferą wzmożenia moralnego i podemonstrować w obronie Viktora Orbána”.

Świetny pomysł! Budapeszt wart jest weekendowej wizyty. Naszymi złotówkami wymienionymi na forinty wesprzemy „Orbanoekonomikę”, a w zamian spróbujemy paru budapeszteńskich specjałów.

Dziś skupimy się na naleśnikach Gundela, czyli Gundel Palacsinta, które rozsławiają stolicę Madziarów od ponad wieku.

Jest to rolada z naleśnikowego ciasta z orzechowym nadzieniem z dodatkiem rodzynek w rumie, skórki pomarańczowej i posiekanych orzechów – wszystko polane płynną czekoladą i posypane cukrem pudrem. Brzmi dość prosto, ale smakuje niebiańsko.

W węgierskiej namiętności do rogalików i naleśników z masą orzechową odgaduję pamiątkę po czasach tureckiej okupacji, gdy wraz z ottomańskimi urzędnikami nad Dunajem pojawiły się orientalne słodycze.

Opisywany dziś przeze mnie rodzaj naleśników wynalazł – jak sama nazwa wskazuje – budapeszteński restaurator Karol Gundel. W 1894 r. otworzył on nad Dunajem swoją słynną restaurację. Znacjonalizowana w 1949 r. zeszła na psy jak cała węgierska socjalistyczna ekonomia. Ale w 1992 r. lokal nabył i otworzył na nowo znany i nad Wisłą milioner Ronald S. Lauder.

Do wskrzeszonego Restaurant-Gundel na Allatkerti utca zapraszam tylko czytelników z grubym portfelem. Ale na szczęście te legendarne naleśniki można zjeść w wielu mniej luksusowych knajpach. Ja w poszukiwaniu tego specjału zaglądam do kawiarni Anna Cafe przy ruchliwej Vaci utca 5, niedaleko Vorösmarty ter.

Nie stój, nie czekaj! Codziennie poczciwy ekspres „Batory” wyrusza o 21.05 z Warszawy Centralnej, w Katowicach jest o 23.55 i już o 8.35 rano na budapeszteńskim dworcu Keleti. Ziemia wolnych Madziarów i naleśniki Gundela czekają!

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe