Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Dwunastu bardzo gniewnych Rosjan

Piotr Zaremba

To banalne ogłaszać przywiązanie do „Dwunastu gniewnych ludzi”. Ale wersja rosyjska – to co innego!

Wciąż wiadomo, że to jeden z wybitniejszych filmów świata.

A był to nieomal debiut zmarłego w zeszłym roku Sidney’a Lumeta – wcześniej kręcił tylko dla telewizji. Potem powiedział nam dużo, ale nigdy tak dużo jak wtedy, gdy miał 32 lata. I  gdy nakręcił film arcytani, w jednych dekoracjach.

Mniej banalne jest posiedzieć przed telewizorem od 2 do 4 w nocy, aby zobaczyć w TVP1 „Dwunastu” – rosyjską parafrazę, zrobioną 51 lat później, w roku 2007. Mało ludzi zna ten film w Polsce. Nieco więcej zna jego reżysera, Nikitę Michałkowa, ale oglądając to dziełko, mogą czuć zdziwienie. To ten Michałkow?

Lumet nakręcił moralitet o kruchej, ludzkiej sprawiedliwości. Choć także na przykład o tym, w jaki sposób ludzie podejmują decyzje.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe