Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

fot. East News/Lucjan Fogiel

Z klasą do końca

Adam Ciesielski

Elżbieta Czyżewska była gwiazdą polskiego kina,  ale jej pogrzeb nie zgromadził nawet 40 osób. Dlaczego?

Iza Komendołowicz, która napisała „Elkę”, spotkała się z Elżbietą Czyżewską na Manhattanie w  styczniu 2010 r. Artystka była już poważnie chora (zmarła na raka krtani 17 czerwca tego samego roku), ale pilnie strzegła swego wizerunku. „Nie chciała być postrzegana jako osoba, która przegrała swoje życie. Ale jak się czuła naprawdę? Ilu decyzji żałowała?” – pyta autorka. Od Czyżewskiej nie dostała odpowiedzi. Więcej powiedzieli jej inni – przyjaciele, znajomi, koledzy. Imponująca lista 50 rozmówców – od Janusza Andermana, poprzez Andrzeja Łapickiego, Beatę Tyszkiewicz, do Andrzeja Wajdy.

Z filmów najczęściej grała w komediach w rodzaju „Giuseppe w Warszawie”, „Gdzie jest generał”, „Żony dla Australijczyka” czy „Małżeństwa z rozsądku”.  Talent wykazywała jednak także w bardziej wymagających obrazach, jak „Rysopis” swego  pierwszego męża Jerzego Skolimowskiego,  „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Hassa, nie mówiąc już o wielkiej kreacji we „Wszystko na sprzedaż” Andrzeja Wajdy.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?