Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

fot. Piotr Wittman

Polska cywilizacja jest potęgą

Stanisław Żaryn

Z Wojciechem Wenclem, poetą i publicystą, byłym członkiem redakcji kwartalnika „Fronda”

Prowadzi pan aktywną działalność, m.in. jako poeta i publicysta. Dlaczego postanowił się pan zaangażować publicznie?

Przede wszystkim jestem poetą. Po katastrofie smoleńskiej, którą przeżyłem bardzo głęboko, napisałem tom wierszy „De profundis”, a w publicystyce zacząłem stawiać pytania o sens tej tragedii: chrześcijański, historiozoficzny, polityczny. To nie były zamówione teksty. Pisałem je z wewnętrznego nakazu i publikowałem głównie na blogu. Dopiero w kwietniu 2011 r. zostałem felietonistą „Gazety Polskiej”. Prawie natychmiast okazało się, że moje rozważania są potrzebne ludziom – dają im nadzieję, podtrzymują na duchu. Dostawałem mnóstwo takich sygnałów w e-mailach, komentarzach. Jednocześnie z dnia na dzień polityka przestała być dla mnie grą partyjnych interesów.

Czym się stała?

Miałem świadomość, że to, co się wydarzyło, postawi Polskę w dramatycznej sytuacji: zniszczy politykę zagraniczną, odbierze nam podmiotowość, zagrozi utratą suwerenności. Te obawy się potwierdziły. Zaangażowanie w sprawy publiczne stało się kwestią odpowiedzialności za ojczyznę – czymś, przed czym nie można się uchylić. Odczułem bardzo silną więź wspólnotową z Polakami, którzy modlili się i manifestowali na Krakowskim Przedmieściu. Postawa władzy – oddanie śledztwa Moskwie i walka z pamięcią o poległych – jeszcze bardziej mnie zdeterminowała. Myślę, że stawanie po stronie wykluczonych jest obowiązkiem nie tylko poety, ale każdego człowieka. Zwłaszcza jeśli chodzi o wykluczenie za tak budujące postawy, jak patriotyzm, wiara, troska o dobro wspólne.

Co pan chce osiągnąć?

Jestem jednym z wielu, którym zależy na tym, żeby Polska była Polską. Interesuje nas całkowity upadek III RP jako państwa postkomunistycznego, opartego na okrągłostołowym kłamstwie założycielskim, i powstanie nowego państwa. Takiego, które kieruje się instynktem niepodległościowym, nie gardzi polską historią, nie walczy w sądach z wolnym słowem, nie buduje medialnego monopolu dla realizacji interesów władzy.

Z mojej perspektywy jest to konfrontacja nie tylko polityczna, ale i cywilizacyjna.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO