Najnowsza interwencja Uważam Rze

fot. mat. prasowe

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Blisko 66 proc. respondentów w badaniach Continental przeprowadzonych w Niemczech, we Francji, w USA i Chinach nie zamierza kupować auta elektrycznego, wskazując niewielki zasięg takiego samochodu oraz ograniczoną infrastrukturę do ładowania. Gdyby zasięg wzrósł dwukrotnie – do 300 km, odsetek skłonnych do zakupu powiększyłby się do 4 proc. Jedynie Chińczycy są zainteresowani elektrycznymi autami – 14 proc. zamierza kupić obecny model, a przy 300-kilometrowym zasięgu 27 proc.

Najpopularniejszym modelem Lamborghini w historii marki jest Gallardo, którego od 2003 r. marka wyprodukowała blisko 12 tys. sztuk.

W 2011 r. Lamborghini sprzedało 1602 samochody, o 23 proc. więcej niż w 2010 r. Najwięcej w USA, na drugim miejscu znalazły się Chiny. Lamborghini należy do koncernu Volkswagena.

Od 1997 r. do końca 2011 r. Toyota sprzedała ponad 3,5 mln hybrydowych samochodów. W tym roku ich produkcja przekroczy 1,14 mln aut – 13,5 proc. produkcji będzie miało napęd hybrydowy, gdy w 2011 r. odsetek wynosił 9 proc. Najpopularniejszym hybrydowym modelem jest Prius, którego trzy generacje znalazły na całym świecie 2,5 mln nabywców.

Ciężarówki już nie będą najeżdżać na osobówki – od końca 2013 r. wszystkie nowe modele samochodów ciężarowych, a dwa lata później wszystkie nowo rejestrowane w Europie ciężarówki będą musiały być wyposażone w system ostrzegający przed zmianą pasa oraz automatyczny system hamowania. Oba rozwiązania wykorzystują kamery, które są montowane za szybą przednią.

Europejski przemysł samochodowy zużył w 2010 r. ponad 100 tys. ton materiałów z naturalnych włókien. Konstruktorzy Mercedesa i BMW do produkcji osłon bagażnika oraz mat wygłuszających używają włókien lnu i sizalu. W 2013 r. Mitsubishi zacznie stosować dywaniki z włókien otrzymanych z melasy. Firma ocenia, że taka technologia zmniejszy o 15 proc. emisję C02 powstałą podczas produkcji wykładzin.

Bankowozy stają się w Polsce coraz popularniejsze – w ub.r. modele osobowe homologowane jako bankowozy miało m.in. Volvo, a ich udział w sprzedaży szwedzkiej marki pod koniec roku sięgał 20 proc. W tym roku homologację bankowozu uzyskało Infiniti.

Fiat rozpoczął dostawy 75-konnych diesli do Suzuki Indie. W najbliższych trzech latach indyjska fabryka Fiata będzie dostarczać rocznie po 100 tys. silników dla Suzuki sprzedawanych na wewnętrznym rynku. Na ten kontrakt miał chrapkę Volkswagen, który ma 19,9 proc. akcji japońskiej marki.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy