Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Historyczny telegraf

Piotr Zychowicz

Izrael

Od czasu zakończenia wojny Niemcy zapłaciły ogromne odszkodowania za zagładę. Tymczasem – jak wynika z badania Fundacji na rzecz Ofiar Holocaustu, 20 proc. spośród izraelskich ocalałych nie może sobie pozwolić na ogrzewanie domów podczas zimy. 25 proc. źle się odżywia, a 5 proc. wręcz głoduje. Sytuacja ta wywołuje oburzenie Izraelczyków.

I pytania, co stało się z pieniędzmi wypłaconymi przez Berlin żydowskim organizacjom, których obowiązkiem jest opieka nad ocalałymi. Gdyby niemieckie rekompensaty trafiły bezpośrednio do nich, wszyscy byliby dziś zamożnymi ludźmi.

Białoruś

Białoruska telewizja emituje serial „Tałasz”. Opowiada on o dzielnym partyzancie, który w 1920 r. – oczywiście w przymierzu z Armią Czerwoną – walczył na Polesiu z krwiożerczym polskim okupantem. Serial przedstawia naszych żołnierzy jako zdegenerowanych morderców kobiet i dzieci. To tylko ostatni wybryk prosowieckiej i antypolskiej polityki historycznej reżimu Aleksandra Łukaszenki.  

W rzeczywistości było dokładnie odwrotnie. Polacy nieśli na Białoruś wolność, a bolszewicy totalitarne zniewolenie. O tym jednak w Mińsku nie wolno dziś głośno mówić.

Polska Ruch Autonomii Śląska organizuje projekcję filmu pt. „Polskie obozy koncentracyjne”. Chodzi o zbudowane na polskiej ziemi po II wojnie światowej komunistyczne obozy zarządzane przez UB. Tytuł filmu został – pisząc delikatnie – wybrany fatalnie. Tak jak łagry na Syberii nie były rosyjskie, tylko sowieckie, tak i obozy w Świętochłowicach czy Jaworznie nie były polskie, tylko komunistyczne. Ślązacy, którzy domagają się, aby większość społeczeństwa liczyła się z ich wrażliwością, powinni też liczyć się z wrażliwością większości.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość