Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Zaatakują Iran z Gruzji?

Tatiana Serwetnyk, Jacek Przybylski

Micheil Saakaszwili miał zaproponować USA atak na irańskie instalacje atomowe z terenu Gruzji

Wprawdzie rzeczniczka prezydenta Gruzji oświadczyła, że „temat Iranu ani żadnej innej nowej operacji wojskowej” nie był w Białym Domu poruszany, to te doniesienia brzmią o tyle wiarygodnie, że już kilka lat temu amerykański dziennik „The Washington Times" informował, że Gruzini zawarli z Izraelem – za namową USA – tajne porozumienie w tej sprawie.

Wojna rosyjsko-gruzińska w 2008 r. sprawiła, że plany te stały się nierealne. Gruzińscy politolodzy zauważają jednak, że doszło do odbudowy wojskowych lotnisk w bazach w Baziani i Marneuli oraz portu Batumi. „Amerykanie budują szpitale w Gruzji, szykują się na wojnę z Iranem” – informowała też agencja RIA Nowosti, powołując się na opozycjonistę Elizbara Javelidze.

Redaktor naczelny czasopisma „Arsenali” Irakli Aladaszwili mówi zaś, że oferta Saakaszwilego może zostać odrzucona. – Bombardowanie obiektów na północy Iranu z Kaukazu Południowego jest rozwiązaniem korzystnym, ale Gruzja nie graniczy z Iranem, a wątpię, aby Armenia i Azerbejdżan udzieliły zgody na przelot amerykańskich samolotów – uważa. Aladaszwili przypomina również, że przestrzeń powietrzną nad Kaukazem Południowym kontrolują rozmieszczone w bazach w Armenii, a także separatystycznych republikach w granicach Gruzji – Abchazji i Osetii Południowej – rosyjskie systemy rakietowe S-400 oraz Buk.

Wątpliwości co do użyteczności Gruzji ze strategicznego punktu widzenia ma również izraelski specjalista ds. Iranu prof. Gerald Steinberg. – Gruzja jest tak położona, że nie może zbyt wiele wnieść w przypadku ataku na Iran. Sądzę, że w takiej sytuacji wykorzystane zostałyby raczej bazy należące do USA, państw NATO czy Izraela – zauważa prof. Steinberg. – Taka propozycja ma jednak spore znaczenie polityczne i jest zgodna z dotychczasowymi oświadczeniami Saakaszwilego, który wielokrotnie podkreślał, jak ważny jest dla niego sojusz z USA i państwami NATO – mówi prof. Steinberg, dodając, że taka deklaracja ma pokazać, iż Gruzja jest niezależna od Kremla.

Pozycja Rosji, sojusznika irańskiego reżimu, jest zaś w tej sprawie jasna. – Moskwa nie popiera wojskowej operacji przeciw Iranowi i proponuje rozwiązanie konfliktu drogą dyplomatyczną. Przyjęcie przez Amerykę gruzińskiej oferty zostałoby więc uznane w Moskwie za ruch skierowany przeciwko niej. Mam jednak nadzieję, że władzom w Waszyngtonie wystarczy zdrowego rozsądku, aby ją odrzucić – podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą” moskiewski analityk wojskowy Iwan Konowałow.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej