Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Zaniedbania BOR

Jarosław Stróżyk, Grażyna Zawadka

Prokuratura i NIK zgodnie twierdzą: biuro źle zabezpieczyło wizyty w Smoleńsku. Przedstawiają dowody.

Ustalenia biegłych zaangażowanych przez warszawską prokuraturę to kolejny w ostatnich tygodniach dokument zmieniający dotychczasową wiedzę o katastrofie smoleńskiej. To również kolejny cios w raport Jerzego Millera. Eksperci na działaniach BOR w związku z wizytami w Smoleńsku premiera 7 kwietnia 2010 r. i prezydenta 10 kwietnia nie zostawiają suchej nitki.

– Dopatrzyli się nieprawidłowości, które miały znaczący wpływ na obniżenie bezpieczeństwa ochranianych osób: premiera oraz prezydenta i jego małżonki – mówi Renata Mazur, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Również NIK, która badała organizację wizyt, ustaliła, iż BOR nie sprawdziło stanu bezpieczeństwa lotniska w Smoleńsku. Nie zabezpieczało też go własnymi siłami, w całości zdając się w tym zakresie na stronę rosyjską. Prokuratorzy zrobili analizę porównawczą, jak BOR wywiązywało się ze swoich zadań podczas innych zagranicznych wizyt VIP. Okazało się, że były one lepiej zabezpieczone.

Lista zaniedbań BOR liczy 20 punktów. Najważniejsze zaniedbanie: obniżono kategorię działań ochronnych wobec premiera i prezydenta. Nie wyznaczono funkcjonariuszy BOR odpowiedzialnych za ich bezpieczeństwo na lotnisku i w Katyniu. Nie wyznaczono pirotechnika, lekarza i funkcjonariusza grupy lotniskowej, do których należała ocena, czy płyta lotniska Siewiernyj jest bezpieczna. BOR nie wykonało rekonesansu lotniska, nie przeprowadziło zabezpieczenia pirotechnicznego wizyt, nie zbadało tras przejazdu, nie sprawdziło lotnisk zapasowych. Gdy lądował samolot, na miejscu nie było wyznaczonych funkcjonariuszy.

Z kolei kierownictwo BOR niewłaściwie nadzorowało działania ochronne. Konsekwencją tej długiej listy zaniedbań będą zarzuty niedopełnienia obowiązków. Ma je usłyszeć – według nieoficjalnych informacji już w lutym – kilku funkcjonariuszy BOR. Jeszcze pół roku temu premier Donald Tusk przekonywał w wywiadzie dla „Newsweeka”, że BOR w Smoleńsku zachowywało się prawidłowo.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez