Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Jan Grzegorczyk, Puszczyk, Znak

O uczłowieczaniu kleru i anegdocie

Krzysztof Masłoń

Książki kalekie i... pełnosprawne

Zjawisko uczłowieczania kleru niejedno ma imię. Niekiedy przynosi nawet pozytywne efekty, czego dowiódł udany serial telewizyjny z Arturem Żmijewskim jako ojcem Mateuszem. Bywa jednak inaczej. Niemałe zasługi na tym polu położył na przykład niedoszły kapłan Szymon Hołownia. Obawiam się, że po „Puszczyku”, ostatniej książce innego specjalisty od przybliżenia kleru maluczkim – Jana Grzegorczyka, nie przybędzie mu zwolenników.  

„Puszczyk” ma tego samego bohatera co wcześniejsze „Chaszcze” – Stanisława Madeja. Pan Staś przeniósł się do leśnej głuszy, gdzie zajmuje się literaturą, to znaczy stuka w klawiaturę komputera, podgląda życie ptactwa, popija wino i na przemian zakochuje się i odkochuje. A w tle tego wszystkiego stoi kościół, w którym akurat ginie proboszcz i to – jak się zdaje – wcale nie na skutek nieszczęśliwego wypadku. Poczciwy Staś zamienia się więc w detektywa. Detektywa anegdotczyka, gdyż gdzie się nie ruszy i z kim nie rozmawia, zaraz opowiada dowcipy. Takie na przykład:

„Leży para podstarzałych małżonków i nie bardzo im wychodzi. W pewnym momencie żona pyta męża: »Kochanie, czy ty tak samo jak ja nie możesz sobie nikogo przypomnieć?«”;

„Żona mówi do męża, że woda podobno ma podrożeć. A on na to: »Nareszcie dobiorą się do dupy abstynentom«”.

Chcecie państwo, bym dalej cytował? Bo ja jakoś nie mam ochoty. I cóż począć, skoro taka rzecz ma za zadanie zbliżyć Kościół do człowieka (broń Boże odwrotnie)?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Wojciech Romański

W smoczym kręgu