Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Upiec Afropolaka

Ryszard Makowski

Poprawność, a w zasadzie już nadpoprawność słowna prowadzi do licznych idiotyzmów

Histeria, jaka zapanowała po użyciu słowa „Murzynek”, świadczy o poważnych deformacjach w mózgownicach niektórych parlamentarzystów i „dziennikarzy”. Zarówno Murzyn, jak i Murzynek występują w „Słowniku Języka Polskiego” PWN (1995 r.).

Robienie z tych słów wyzwisk i angażowanie komisji sejmowych dowodzi, że pod względem obyczaju jesteśmy dziesięć lat za Murzynami. Trywialnym, aczkolwiek chyba koniecznym, będzie przypomnienie Bamba z wiersza Tuwima albo Kalego z „W pustyni i w puszczy”. Jeden był Murzynkiem, drugi Murzynem i nic im się nie stało. Szukanie określeń typu Afropolak czy człowiek o ciemnym kolorze skóry tchnie paranoją.

Niedługo gospodynie domowe zamiast mówić „upiekę murzynka”, zaczną oznajmiać „upiekę afropolaka”. „Człowiek o ciemnej skórze zrobił swoje, człowiek o ciemnej skórze może odejść”– jak ładnie. Kiedyś jeden student Murzyn wsiadł wieczorem do pociągu w Białymstoku, w przedziale było zgaszone światło, a chciał wyjść na swojaka, więc zagadnął:

– Co tu u was taka ciemnota? I tylko było trochę śmiechu, choć region zacofany i mogli sobie wziąć do serca. Znowu inny student Murzyn zgodził się chodzić po bazarze na Polnej i wypytywać handlujących mięsem, czy mają świeżą ludzinę? Chodziliśmy za nim, ubaw trwał jednak krótko, bo się wszystkim znudziło. Znowu jeden Sudańczyk w Domu Studenckim Riwiera był obiektem niewybrednych żartów, polegających na tym, że gdy sobie coś gotował w kuchni, ktoś przychodził i wołał go do telefonu z domu, czyli z Afryki (wynalezienia komórek nikt się nie spodziewał). Gdy on leciał na recepcję, zawijano mu bezczelnie posiłek. Oczywiście potem podrzucano z powrotem.

Po kilku razach sympatyczny skądinąd Sudańczyk zaczął podejrzewać, w którym pokoju znikają jego potrawy. Akurat zdematerializował mu się garnek z kurą. Otwiera drzwi i naprawdę zdenerwowany cedzi: – Wy mi oddać mojego ptaka, wasze dni być ponumerowane!!! Dzisiaj takie numery ze strony studentów byłyby rasizmem nad rasizmami i zająłby się tym parlament, gdzie wyraźnie różne darmozjady nudzą się jak mopsy.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej