Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej...

Szewach Weiss

Z rolą Rosji w sprawie Syrii?

Już prawie rok trwają zamieszki w Syrii, które w ostatnio bardziej przypominają wojnę domową. Rebelianci próbują obalić reżim Baszara Asada. Mimo że 70 proc. mieszkańców Syrii to sunnici, krajem rządzi sekta alawitów, do której należy m.in. klan dyktatora. Asad zwalcza rebelie niezwykle brutalnymi metodami.

W Radzie Bezpieczeństwa ONZ toczy się dyskusja o przyszłości Syrii. Syryjska opozycja apeluje do społeczności międzynarodowej o przyjęcie rezolucji, która zmusiłaby dyktatora do oddania władzy. Niestety, rozwiązaniu takiemu sprzeciwia się Rosja, która w radzie ma prawo weta oraz która z syryjską dyktaturą od lat pozostaje w zażyłych stosunkach. Los rezolucji jest niepewny jeszcze z innego powodu. Zachód obawia się, że gdy rebelianci obalą reżim alawitów, do władzy dojdą jeszcze gorsi islamscy fundamentaliści. Dla Rosji zaś zaprzyjaźniona z nią Syria jest strategicznym przyczółkiem na Bliskim Wschodzie, a Moskwa przecież usilnie walczy o wpływy w tym regionie.

Ostatni rok na Bliskim Wschodzie doprowadził do nowej zimnej wojny, w której Rosja i Chiny stanęły naprzeciw USA. Wsparcie udzielane przez Kreml Asadowi sprawia, że szanse na to, aby rewolucja w Syrii doczekała się podobnego zakończenia jak w Egipcie, Libii czy Tunezji, są niestety niewielkie.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy