Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Niedzwiedz Wojtek i jego opiekun Franciszek Baczor, zolnierz II Korpusu Polskiego

O misiu, który był żołnierzem

Postać niedźwiedzia Wojtka jest odkryciem, ale tylko dla młodszych generacji, słabo pamiętających czasy PRL

Mikołaj Juliusz Wachowicz

W „Historycznym Telegrafie” zainteresowała mnie wzmianka o niedźwiedziu Wojtku, który przeszedł szlak bojowy z armią Andersa od Persji po Szkocję. Bohater wkrótce doczeka się pomnika w Edynburgu, gdzie zmarł jako weteran w miejscowym zoo. – To, że będzie miał tam pomnik, nikogo nie dziwi – konkluduje Piotr Zychowicz. I dodaje: – Inaczej niż w Polsce, gdzie mało kto o nim słyszał. To efekt 45 lat PRL, podczas których o dzielnym niedźwiedziu – podobnie jak o całej armii Andersa – nie wolno było głośno mówić.

W tym miejscu czuję się zobowiązany uściślić powyższe informacje: o dzielnym niedźwiedziu – inaczej niż w przypadku jego towarzyszy broni – mówiono i pisano względnie często, usilnie starając się jednak pominąć kontekst historyczny, a nawet… przedstawić zwierzaka jako ofiarę zachodniego systemu społeczno-politycznego i ciemnych rozgrywek reakcyjnej emigracji!

Sierota z Persji

Wojtek urodził się w latach 1941–1942 (źródła podają różne daty) w pobliżu miasta Hamadan w zachodnim Iranie. Wcześnie stracił matkę zastrzeloną przez kłusownika i w kwietniu 1942 r. trafił do żołnierzy II Korpusu Polskiego. Został oficjalnie wciągnięty do ewidencji 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Grupy Artylerii w randze kanoniera (odpowiednik szeregowego) z praktycznej przyczyny: kolejny żołnierz gwarantował dodatkowy przydział racji żywnościowych bez uszczerbku w porcjach opiekunów. Wsławił się m.in. zamiłowaniem do piwa, do zapasów, do jazdy na ciężarówkach i do kąpieli – podczas jednej z nich unieszkodliwił arabskiego szpiega. Ale nie był w ogóle agresywny.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez