Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Wouter Basson dzis jest szanowanym kardiologiem z prywatna praktyka w Kapsztadzie fot. PAP/EPA/JON HRUSA

Mroczne tajemnice Doktora Śmierć

Piotr Zychowicz

Demoniczny lekarz, który uśmiercał ofiary zastrzykami w serce i zrzucał je z samolotów nad dżunglą, od lat unika odpowiedzialności. Trzyma bowiem w szachu wielu wpływowych polityków RPA

Życie tego człowieka przypomina scenariusz sensacyjnego filmu. Afrykańskie dyktatury, broń masowej zagłady, zamachy, handel narkotykami, wykradanie tajemnic wojskowych i skomplikowane gry wywiadów. Brakuje tylko happy endu. Blisko 20 lat po obaleniu apartheidu Wouter Basson jest nadzwyczaj zamożnym człowiekiem i gra na nosie wymiarowi sprawiedliwości.

Obserwując go na sali sądowej w Pretorii, trudno domyślić się, że na tym 62-letnim kardiologu z Kapsztadu ciążą oskarżenia o dokonanie zbrodni na masową skalę. Że ten niepozorny człowiek to słynny afrykański Doktor Śmierć. Basson, który odpowiada z wolnej stopy i nadal ma prywatną praktykę, twierdzi, że w czasach apartheidu nie zrobił nic złego. Służył tylko „najlepiej, jak mógł ojczyźnie”.

Do tej pory udawało mu się uniknąć odpowiedzialności. Choć 10 lat temu oskarżono go m.in. o 229 morderstw, sąd oddalił wszystkie zarzuty. Fiaskiem zakończyły się także inne próby wymierzenia mu kary. Stało się tak, pomimo że liczni świadkowie, którzy zeznawali przeciwko niemu, przedstawili olbrzymią liczbą obciążających go dowodów.

Jednym z nich był Johan Theron, były oficer służb RPA. Opowiedział on, jak w 1983 r. w północnej części prowincji KwaZulu-Natal Basson kazał mu przywiązać do drzewa trzech czarnoskórych więźniów. Następnie mężczyźni zostali posmarowani toksycznym żelem. Celem eksperymentu było sprawdzenie, czy w laboratoriach Doktora Śmierć udało się wytworzyć nową truciznę.

Następnego dnia okazało się, że skóra ofiar została poparzona, ale środek nie okazał się zabójczy. Zapakowano więc więźniów na pokład samolotu, zaaplikowano im do serca dostarczone przez Bassona zastrzyki z lekiem zwiotczającym mięśnie i wyrzucono żywcem do oceanu ponad 150 km od brzegu. Theron zeznał, że podobnych lotów wykonał wiele.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej