Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

fot. Corbis/Vico Collective/Michael Shay/Blend Images/Veigas/photocuisine

Książki kulinarne – przegląd subiektywny

Monika Kucia

Książki są do czytania, wiadomo. A czy te kucharskie są do gotowania?

Publikacje kulinarne rzeczywiście mogą służyć jako prosty zbiór receptur dla laików na wykonanie dań na różne okazje – od samotnej kolacji po przyjęcie weselne. Mogą być także zbiorem skomplikowanych przepisów wymagających wiedzy i doświadczenia – to pozycje dla zaawansowanych. Książki kulinarne bywają także opowieścią o podróży, historii i kulturze różnych krajów, mogą być traktatem antropologicznym lub analizą obecności danego produktu czy potrawy i ich wpływu na dzieje narodów. Przepisy są wtedy tylko dodatkiem do przedstawianej treści.

W dzisiejszym świecie popkultury książki kucharskie są także sposobem na kreację wizerunku kucharzy telewizyjnych (gotują tylko na wizji czy naprawdę, nie wiadomo) lub celebrytów, którzy chętnie stroszą pawi ogon z książką w dłoni, prezentując swoje kulinarne umiejętności za elegancką kuchenną wyspą w telewizji śniadaniowej.

Schabowy jak styl życia

Co więcej, książki poruszające tematykę jedzenia mogą być nawet poradnikiem, jak żyć. Bowiem to, czy w niedzielę przyrządzamy tapenadę i krewetki tygrysie w mleku kokosowym albo schabowego z kapustą, określa nasz styl życia, podobnie jak marki ubrań, które nosimy, i to, gdzie wybieramy się na wakacje. Definiuje to naszą tożsamość, poczucie przynależności do określonej grupy społecznej i nasze aspiracje.

Przepisy gromadzi się co najmniej od 2,5 tys. lat. Autorem najstarszego w kulturze śródziemnomorskiej zbioru receptur pod tytułem „Potrawy z ryb” był żyjący w drugiej połowie V w. p.n.e. Sycylijczyk imieniem Mithajkos. Nie wiem, czy w V w. p.n.e. istniały spory o to, czyj właściwie jest dany przepis i czy traktowano z należytym szacunkiem prawo autorskie, temat dziś gorący niczym podpłomyk prosto z pieca. Tradycyjne połączenia składników, lokalne dodatki i sposoby gotowania są przecież częścią wspólnego dziedzictwa. Kto jest autorem przepisu na pilaw? Albo bigos? Albo carbonarę?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez