Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Kukułeczka kuka i pieniędzy szuka

Izabela Kraj

Tancerze ludowi wyszli na mróz na ulice Warszawy, by kolorową demonstracją walczyć o podwyżkę swoich artystycznych apanaży. I zaprzeczyć tezie, że PSL to partia, która wspiera folklor i kulturę ludową.

Losem Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze interesuje się dziś już głównie Polonia. Za granicą artyści nadal uchodzą za „dobro narodowe" i „wizytówkę Polski".

Gdy artyści ogłosili w ubiegłym tygodniu strajk, zaczęli dostawać e-maile z zagranicy – Argentyny czy Chicago z pytaniami, co się z Mazowszem dzieje. Zdesperowani tancerze postanowili więc powalczyć o podwyżki pensji na ulicy, żeby ich usłyszano. – Po 17 latach pracy w zespole mam 1,7 tys. zł wynagrodzenia. Moi młodsi koledzy dostali w styczniu po 1,1 tys. zł na rękę. Na jednym koncercie możemy dorobić 50 zł. To głodowe pensje. Nawet nie jałmużna – mówił tancerz Mazowsza Piotr Tomasik w imieniu ponad 100-osobowego zespołu.

Mazowieckim radnym PSL musiało być głupio, gdy tancerze w kolorowych, stylizowanych, ludowych strojach weszli na sesję sejmiku i odśpiewali: „Kukułeczka kuka i pieniędzy szuka" albo: „Oni oszukują, a potem się dziwią, że im strajkują. Oj dana, oj dana...".

Bo Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze – dziś już tylko z nazwy – państwowy podlega samorządowi wojewódzkiemu. Paradoks – tym samorządem od kilku kadencji rządzi lider PSL marszałek Adam Struzik. A ta partia przecież folklor i kulturę ludową ma na sztandarach.

Ale nie można mówić, że urzędnicy o Mazowszu zapomnieli. Przez kilka lat marszałek zainwestował w siedzibę zespołu w Otrębusach (Matecznik Mazowsze) ponad 60 mln zł. Powstała nowoczesna sala teatralna, hotel, karczma.

Otwarte pozostaje pytanie – po co i dla kogo były te wielomilionowe inwestycje w Matecznik Mazowsze, skoro zespół wkrótce może przestać istnieć.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE