Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Jan Kluszak, Rozterki prostaczka, Poligraf

O przemożnej potrzebie pisania

Krzysztof Masłoń

Jak ktoś się uprze, nie ma na niego siły. Jan Kłuszak, na przykład, uparł się, by opowiedzieć o swoich „niezapomnianych podróżach" i przygodach, jakie go spotkały, gdy jeździł po świecie, „by uciec od miłości".

Tak się jednak złożyło, że najbardziej zajmujące z tych przygód sprowadzały się do wyczerpującej pracy w Szampanii przy winobraniu i w Ameryce przy „demolejszen" domów postawionych przed laty z użyciem szkodliwego dla zdrowia azbestu.

118-stronicowe „Rozterki prostaczka" zaopatrzył autor w kuriozalne przypisy, towarzyszące niemal każdemu z niezliczonych aforyzmów i cytatów. Przy jednym z tych ostatnich znajdujemy następujące wyjaśnienie: „Borowski (autorowi nie udało się ustalić źródła cytowanego fragmentu)". Cóż, wypada żałować.

Wysoce oryginalna jest w „Rozterkach prostaczka" ortografia. Bohaterowie dają upust złości, wykrzykując „A rzesz, k...", choć „rz" przydałoby się tu zmienić na „ż", nazwisko gubernatora Kalifornii różni się nieco od „Szwajcenegera", a autorem „Jądra ciemności" był albo Joseph Conrad albo Józef Conrad Korzeniowski, ale na pewno nie Joseph Konrad. A wódkę pija się – jeśli już – ze „stakanów", a nie „sztaganów". Zresztą czy nie prościej i po polsku byłoby napisać „ze szklanek"?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość