Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Miroslaw Lewandowski i Maciej Gawlikowski, Gaz na ulicach, Fundacja Wolnosci, Muzeum Historii Polski

Czwarta brygada Trzeciej RP

Piotr Zychowicz

Konfederacja Polski Niepodległej była pierwszą opozycyjną partią polityczną działającą w komunistycznej Polsce od lat 40. Jej działacze i sympatycy padali ofiarą brutalnych represji.

Byli wtrącani do więzień, bici, internowani, a nawet zabijani przez SB. Brali udział w walkach ulicznych z ZOMO, organizowali strajki, demonstracje i protesty. Dążyli do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dziś, gdy Polska jest niepodległa, KPN popada w zapomnienie. W zapomnienie popadają także konfederaci, ludzie nazywani przez Mirosława Lewandowskiego i Macieja Gawlikowskiego „wykluczonymi". Książka obu historyków, która opowiada o krakowskim KPN w czasie stanu wojennego, jest hołdem dla tych zapomnianych bohaterów polskiej walki o wolność.

„Zawsze, gdy badacze zajmują się historią najnowszą, pojawia się tendencja do skupiania się na tych, którzy dziś odgrywają istotną rolę w polityce czy w kulturze, także wtedy, gdy ich działania przed kilkoma dekadami nie były tak istotne jak tych, którzy dziś znaleźli się na marginesie życia publicznego. Zjawisko to było określane w II RP mianem »czwartej brygady«" – piszą autorzy.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO