Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z demokracją w Rosji?

Szewach Weiss

We wrześniu 2011 r. Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew ogłosili, że po wyborach prezydenckich zaplanowanych na 4 marca 2012 r. zamienią się rolami.

Putin wróci na stanowisko prezydenta, a Miedwiediew zostanie premierem. Opinia publiczna zawrzała. Od kilku miesięcy na ulicach rosyjskich miast organizowane są antyrządowe demonstracje. Manifestanci żądają rozpisania uczciwych wyborów, demokratycznych reform i przede wszystkim odejścia od władzy Putina.

Zachód przywykł oceniać Rosję jako kontynuację sowieckiego totalitaryzmu. Czy słusznie? Przecież istnieje w Rosji demokratyczna konstytucja.

W demokratycznych wyborach doszli do władzy trzej ostatni prezydenci: Jelcyn, Putin i Miedwiediew. To, czego w Rosji brakuje, to demokratyczna kultura, przez którą rozumiemy przestrzeganie praw człowieka, brak cenzury, respektowanie praw mniejszości i kobiet. A taka demokracja dopiero zaczyna w Rosji kiełkować.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy