Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z demokracją w Rosji?

Szewach Weiss

We wrześniu 2011 r. Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew ogłosili, że po wyborach prezydenckich zaplanowanych na 4 marca 2012 r. zamienią się rolami.

Putin wróci na stanowisko prezydenta, a Miedwiediew zostanie premierem. Opinia publiczna zawrzała. Od kilku miesięcy na ulicach rosyjskich miast organizowane są antyrządowe demonstracje. Manifestanci żądają rozpisania uczciwych wyborów, demokratycznych reform i przede wszystkim odejścia od władzy Putina.

Zachód przywykł oceniać Rosję jako kontynuację sowieckiego totalitaryzmu. Czy słusznie? Przecież istnieje w Rosji demokratyczna konstytucja.

W demokratycznych wyborach doszli do władzy trzej ostatni prezydenci: Jelcyn, Putin i Miedwiediew. To, czego w Rosji brakuje, to demokratyczna kultura, przez którą rozumiemy przestrzeganie praw człowieka, brak cenzury, respektowanie praw mniejszości i kobiet. A taka demokracja dopiero zaczyna w Rosji kiełkować.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?