Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Ajatollah

Jerzy Haszczyński

Co mógł robić jeden z szefów wymiaru sprawiedliwości rewolucji islamskiej

Do wrót mauzoleum w Kom, świętym mieście szyitów, pielgrzymi zmierzają po moście nad dawno wyschniętą rzeką. Kuszą ich sprzedawcy dewocjonaliów i tandetnych pamiątek, żebracy domagają się jałmużny, niektórzy wyglądają jak ze starodawnych rycin: karłowaci, garbaci, dziobaci albo pozbawieni kończyn, odsłonięte kikuty sprzyjają wszak dobroczynności. Obok dzieci zachęcają do udziału w loterii, w której los wyciąga dziobem papuga.

Długo cieszyłem się z rozmowy, którą w Kom przeprowadziłem z ajatollahem Gilanim. Nie jest łatwo spotkać bliskiego współpracownika Chomeiniego i namówić go na wspomnienia. Mohammad Mohammadi Gilani nie wpuścił mnie do domu, ale wydał mi się sympatycznym staruszkiem, który ma za sobą interesującą rewolucyjną przeszłość. I tak myślałem przez rok.

Miły staruszek

Do Kom, położonego 150 km na południe od Teheranu, z całego szyickiego świata ściągają pielgrzymi, w dni świąteczne nawet milion, w zwykłe – po kilka, kilkanaście tysięcy. A w szkołach religijnych uczą się przyszli duchowni, najbardziej wpływowa grupa Islamskiej Republiki Iranu. Najważniejszą uczelnią od lat jest Fejzije, gdzie czasem wykłady prowadzi jeszcze sędziwy ajatollah Gilani. Nad miastem górują kopuła i dwa strzeliste minarety Hazrat-e Masume, mauzoleum Fatimy, siostry ósmego szyickiego imama Rezy z przełomu VIII i IX w. Mauzoleum niewiele się zmieniło od czasów, gdy najpierw uczniem, a potem wykładowcą był tu wielki ajatollah Ruhollah Chomeini. Tylko dekoracje są trochę inne: nowe dywany, marmury w głównej sali i torebki foliowe, do których pielgrzymi wkładają buty po wejściu do świątyni. – Głoszone idee i emocje towarzyszące przybyszom są takie same – zapewnił bezzębny starszy pan, którego spotkałem pod mauzoleum. Od niego dowiedziałem się, że w Kom mieszka ajatollah, który był zaprzyjaźniony z Chomeinim.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy