Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Dyrektorzy Google?a oraz urzednicy z Hong Kongu na otwarciu pierwszego centrum Google?a w Hong Kongu. 08.12. 2011 r.

Czy wielkie koncerny rządzą?

Marek Magierowski

Odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi: w dużej mierze tak. Ale nie musimy się tym aż tak mocno martwić

Cóż to były za czasy, gdy słynni poeci pisali o korporacjach wiersze. Chilijczyk Pablo Neruda, laureat literackiego Nobla, poświęcił napisany w 1950 r. pamflet amerykańskiemu koncernowi United Fruit: „Gdy zabrzmiała trąbka/na Ziemi wszystko już było gotowe/a Jahwe podzielił świat". Bóg obdarował doczesnymi dobrami m.in. Coca-Colę, Ford Motors oraz United Fruit, giganta na rynku bananów. Według Nerudy firma ta „zajęła najbardziej soczyste połacie wybrzeża, najsłodszą część Ameryki" i nazwała te tereny „republikami bananowymi".

United Fruit Company była de facto właścicielem kilku krajów Ameryki Środkowej. Zyskała przydomek „La Frutera" i stała się symbolem jankeskiego tupetu oraz ekonomicznej bezwzględności w regionie. Jeśli dziś większość mieszkańców Kostaryki, Hondurasu czy Gwatemali ma nie najlepsze zdanie o Amerykanach, to właśnie z powodu United Fruit Company i jej mrocznej historii.

Dziś nikt nie tworzy poematów o Gazpromie czy ExxonMobil, nie układa limeryków o Halliburtonie czy JP Morgan. Współcześni zbuntowani „poeci" co najwyżej wykrzykują w stronę korporacji niecenzuralne slogany i walczą z nimi przy pomocy wysuniętego środkowego palca. Lecz podejrzliwość, a czasami wręcz nienawiść wobec wielkich koncernów jest bodaj jeszcze większa niż pół wieku temu. „Oburzeni" oskarżają je o podwójną moralność i bezbrzeżną chciwość. O chęć zawładnięcia całym światem i próbę postawienia się ponad prawem. Korporacje miałyby stanowić zagrożenie dla demokracji, a politycy, którzy przyjmują od nich darowizny i z nimi współpracują, są potępiani w czambuł.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość