Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Aquaparki stawiane wśród ruin

Rafał A. Ziemkiewicz

Rządy Platformy Obywatelskiej kontynuują starą, sarmacką tradycję. Tę wyrażoną w słowach: „zastaw się, a postaw się”

Jak państwo zapewne słyszeli, w najbliższym czasie zamkniętych zostanie 400 szkół. Dziennikarze policzyli, że od początków obecnej władzy zamknięto ich już 2500, co daje piękną liczbę 500 szkół rocznie. Znacznie więcej, niż by to wynikało z niżu demograficznego i migracji młodych do miast. Taka jest po prostu logika „zwijania się" państwa postkolonialnego. Najpierw znika połączenie kolejowe, potem autobusowe, potem poczta, posterunek policji, sąd rejonowy... Cywilizacja popada jakby w kolaps wokół dużych miast. Przećwiczyły to kraje afrykańskie i Indie, teraz można badać ten proces na polskim przykładzie.

Tylko w jednej dziedzinie trend jest odwrotny: przybywa infrastruktury rozrywkowo-rekreacyjnej. W zamian za znikające poczty, posterunki i sądy pojawiają się stadiony, boiska i aquaparki. Stadionów buduje się obecnie w Polsce 64. Niekiedy w tych samych miejscowościach, w których likwiduje się z braku pieniędzy szkoły.

Z czego te stadiony będą się za rok, dwa utrzymywać? Ile festynów i jarmarków można na nich urządzić i ile wycisnąć z nich dochodu? Bez pieniędzy z gminy obiekt szybko popadnie w ruinę, a skąd gmina ma wziąć fundusze, skoro rząd nakłada na nią coraz to nowe zadania, nie dodając bynajmniej pieniędzy, a przeciwnie – dociskając śrubę „reguły wydatkowej"?

Stadion to i tak taniocha w porównaniu z basenem albo zgoła aquaparkiem. Wyczytałem, że w Łodzi dołożono do takiego obiektu 2 mln zł. A przecież Łódź jest dużym miastem i ruch w interesie powinien być spory. Aquaparki zafundowały sobie także Suwałki (milion rocznie w plecy), Piła (pół miliona), ale i sporo miejscowości zupełnie niedużych.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej