Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Artur Nadolski, "Z szabla na Moskala Oficyna Wydawnicza Rytm"

Opowieść o polskiej amazonce

Piotr Zychowicz

Jesienią 1831 r. pod Sierpcem doszło do krwawej potyczki między oddziałem Jazdy Augustowskiej a kozakami. Rosjanie wykorzystali element zaskoczenia i mieli znaczną przewagę liczebną.

Polacy pod naporem przeciwnika zaczęli się cofać, a wreszcie rzucili się do ucieczki. Wtedy do akcji wkroczył najbardziej niepozorny, drobno zbudowany ułan. Rzucił się między Moskali, rozdając szablą ciosy na prawo i lewo. Widząc to, reszta Polaków zawróciła konie i z rykiem natarła na – już pewnych zwycięstwa – kozaków.

Polacy kontratakowali z taką furią, że nieprzyjacielski szyk pękł i teraz to Rosjanie pierzchali z pola walki. Za końskimi zadami pozostawiając kilkudziesięciu zasieczonych towarzyszy. Kim był ów dzielny ułan, który odwrócił losy bitwy? Nazywał się, a raczej nazywała się Barbara Czarnowska. Była to jedyna kobieta, która znalazła się na żołnierskim etacie w polskiej armii podczas powstania listopadowego.

„Krew nie drgnęła we mnie. Stałam jak mur, choć nad głową moją świstały kule" – pisała o swojej pierwszej bitwie. Za odwagę uhonorowana została orderem Virtuti Militari. „Z szablą na Moskala" Artura Nadolskiego to pięknie napisana opowieść o tej dzielnej polskiej amazonce. Wreszcie książka o wojnie przeznaczona nie tylko dla mężczyzn!

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO