Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Lars Seidensticker. fot. Hermann Bredehorst

Nowi „wypędzeni”

Piotr Cywiński

Mogłoby się wydawać, że rewindykacyjne żądania niemieckich uciekinierów i wysiedleńców z byłych terenów III Rzeszy należą do przeszłości.

Walkę o zwrot dawnych majątków lub odszkodowania zapowiadała najpierw szefowa Związku Wypędzonych Erika Steinbach. Po niej sprawą zajęło się Powiernictwo Pruskie, utworzone z inicjatywy przewodniczącego Ziomkowstwa Śląskiego Rudiego Pawelki. Złożył on nawet zbiorową skargę przeciw Polsce w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

Dziś pałeczkę w walce o „zagrabione mienie" przejęło młodsze pokolenie z zarejestrowanego niedawno w Berlinie Związku Właścicieli – Wschód. Na jego czele stanął 38-letni Lars Seidensticker. Patronem i nauczycielem tej ekipy jest 88-letni Alexander von Waldow, weteran „wypędzonych" i Powiernictwa Pruskiego, który utrzymuje, że „w świetle prawa międzynarodowego Rzesza w granicach z 1937 r. istnieje nadal".

Wychowanek von Waldowa, Seidensticker, należał do nacjonalistycznej Niemieckiej Unii Ludowej, a obecnie udziela się w zarządzie partii o nazwie Ruch Obywatelski Pro Deutschland, która skupia neonazistów i skrajnych prawicowców z szeregów republikanów, NPD i DVU. Jego „ruch" rok temu w wyborach w Berlinie uzyskał zaledwie 1,2 proc. głosów, ale Seidenstickera to nie zraża.

Jak utrzymuje, zatrudnieni przez niego „najlepsi prawnicy" dowiodą wkrótce, że roszczenia wysiedleńców, w tym jego, dotyczące dawnego domu babki w śląskim Otmuchowie „są ze wszech miar uzasadnione". Zamierza to głosić na zaplanowanych manifestacjach, m.in. w Szczecinie, we Wrocławiu i w Opolu, przygotowuje też miliony ulotek, którymi w maju zasypie byłe tereny III Rzeszy. Chce w nich „uświadomić" Polakom i Czechom ich „zbrodnie dokonane na Niemcach". Krótko mówiąc, licho nie śpi.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy