Najnowsza interwencja Uważam Rze

W obronie nauczycieli

Zmartwił mnie artykuł Krzysztofa Masłonia, zamieszczony w numerze 6/53 „Uważam Rze", poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej. Nie polemizuję z postawionymi w nim tezami; chodzi mi wyłącznie o negatywną ocenę pracy nauczycieli polonistów. W dwóch miejscach pojawia się w tekście sugestia, jakoby wiersze Szymborskiej były „katowane" na szkolnych akademiach oraz „omawiane" przez „panie polonistki". Użycie cudzysłowu w ostatnich dwóch wyrażeniach jasno zdradza intencje ironiczno-prześmiewcze autora.

Jako nauczyciel języka polskiego z ponaddwudziestoletnim stażem przyzwyczaiłem się już od początku mojej kariery zawodowej, że w tzw. mainstreamowych mediach szkoła, Kościół i rodzina są traktowane jako instytucje opresywne, ograniczające wolność człowieka, a już to, że poloniści z definicji nie potrafią pokazać uczniom piękna i mądrości literatury, jest uznane za pewnik. Nie wykluczam, że jest duża grupa nauczycieli pozbawionych talentu pedagogicznego, że nie każdemu z nas zawsze wszystko się udaje (jak chyba każdemu w jego pracy zawodowej), ale uogólnienia, na które pozwolił sobie autor, są dla nas, polonistów, krzywdzące. Jest to tym bardziej przykre, że Państwa tygodnik jawi się jako ten, który nie powiela stereotypów i dzięki temu odkłamuje rzeczywistość. Powiedzmy sobie szczerze, że lekcje polskiego to dla zdecydowanej większości społeczeństwa jedyna szansa na zetknięcie się z literaturą najwyższych lotów. Gdyby zrezygnować z owego tzw. omawiania utworów czy też „katowania" nimi uczniów, w ciągu jednego pokolenia nazwiska Mickiewicza, Słowackiego, Herberta czy Szymborskiej pozostaną znane garstce pięknoduchów. Myślę, że za to, co robimy dla wrażliwości młodzieży, czyli dla kultury narodowej, należy nam się coś więcej niż szyderstwo. Przynajmniej na łamach „Uważam Rze".

Pozdrawiam serdecznie.

Antoni Buchała, nauczyciel języka polskiego w Społecznym LO Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu

Tu pełna zgoda. Generalnie pewne rzeczy powinny być – choć to słowo jest wyśmiewane – za młodu wpojone. Na tym także polega przecież proces wychowawczy.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej