Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Likwidacja getta w Bedzinie. Z 30 tys mieszkajacych tam Zydow, zginelo 25 tys

W przegródkach pamięci

Wojciech Lada

O obozach koncentracyjnych wiemy dziś już dużo. Niewiele natomiast o obozach pracy. Christpher R. Browning uzupełnia te braki w znakomitej „Pamięci przetrwania”

Podczas kwerendy w niemieckich aktach sądowych w Hamburgu amerykański historyk Christopher R. Browning odnalazł informacje o procesie, który odbył się w 1978 r., a w którym oskarżonym był niejaki Walther Becker. To straszna postać – w latach 1941–1945 był szefem niemieckiej Policji Bezpieczeństwa w Starachowicach, gdzie uczestniczył – ponoć nadzwyczaj ochoczo – w likwidacji getta. Mimo to sąd uniewinnił go, uznając, że „zeznania naocznych świadków są najgorszą formą materiału dowodowego".

Fakt ten na tyle Browninga rozzłościł, że postanowił napisać na  ten temat książkę. „Czułem, że skoro Becker wymknął się niemieckiemu wymiarowi sprawiedliwości, powinien odpokutować swoje winy w piekle historii" – przyznał we wstępie. Jak powiedział, tak zrobił. Tyle że zamiast o Beckerze wyszła mu książka o sieci niemieckich obozów pracy przymusowej w Starachowicach – słabo dotąd opracowanym wątku niemieckiej okupacji.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez