Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Polacy piszą do ambasady: Boże, błogosław Węgry

Anna Herbich

Warszawa-Budapeszt

Nie spodziewaliśmy się aż tak dużego wsparcia ze strony Polaków. Ale – jak głosi stare porzekadło znane w obu naszych krajach – prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie – mówi Attila Szalai, radca ds. kultury i prasy z Ambasady Węgier w Warszawie. Od dwóch miesięcy do placówki przychodzą, zarówno drogą elektroniczną, jak i tradycyjną, setki listów poparcia dla polityki Viktora Orbána.

Młody człowiek z Poznania gratuluje węgierskiemu premierowi „odwagi kroczenia konsekwentnie własną drogą". Zaś rodzina z Siemianic pisze: „Z naszymi węgierskimi »bratankami« zawsze łączyły nas mocne więzi przyjaźni. Zawdzięczamy Wam wiele dobrego. Wasze sprawy są naszymi sprawami. Jesteście dla nas niedoścignionym wzorem w walce o tożsamość i suwerenność narodu".

Oprócz listów nadsyłanych przez osoby prywatne poparcie manifestują również instytucje pozarządowe, takie jak Stowarzyszenie Obrony i Rozwoju Polski czy Klub „Gazety Polskiej" z krakowskiej Nowej Huty. „Dyktat stosowany przez unijne instytucje wobec Węgier jest skandalem na niespotykaną dotychczas skalę i bezpodstawną ingerencją w sprawy wewnętrzne suwerennego państwa" – napisała w liście do węgierskiej ambasady Rada Polityczna Ligi Obrony Suwerenności.

Od kilku miesięcy kierowane przez prawicowy rząd Orbána Węgry są niezwykle ostro krytykowane przez Unię Europejską. Eurokraci zarzucają władzom w Budapeszcie próbę zdławienia demokracji i wprowadzenia dyktatury. Przed paroma dniami Unia Europejska zagroziła Budapesztowi zawieszeniem wypłaty środków pomocowych. Chodzi o niemal pół miliarda euro, które kraj ten miałby otrzymać w przyszłym roku. Od początku sporu na linii Budapeszt – Bruksela wielu Polaków okazuje solidarność wobec zaprzyjaźnionym krajem.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy