Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

"Wielka ksiega kawalerii polskiej, t. 1" Edipresse

Opowieść o rycerstwie II RP

Piotr Zychowicz

Kwaleria zawsze była najbardziej umiłowanym przez Polaków rodzajem wojsk. Symbolizowała narodowe, romantyczne tradycje, przypominała o wiekach minionej chwały.

Jazda polska była rycerstwem II RP, które – wbrew komunistycznej propagandzie – w 1939 r. biło się niezwykle dzielnie z obydwoma wrogami Rzeczypospolitej.

Właśnie ukazał się pierwszy tom (z 40!) „Wielkiej księgi kawalerii polskiej". Każda książka to barwna opowieść o jednym pułku naszej konnicy. Obudowana zdjęciami, rysunkami, mapami, opisami bitew i uzbrojenia. Na pierwszy ogień poszedł oczywiście słynny 1. Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, będący kontynuacją legionowych ułanów Beliny.

Posłuchajmy opisu szarży pod Arcelinem, która miała miejsce w 1920 r.: „Szarżowało wszystko, nie tylko sam dowódca pułku na czele sztabu, ale i pluton trębaczy. Ucichło groźne »Uraaa« nacierającej [bolszewickiej] piechoty. Piechurzy albo rzucali się na ziemie, zasłaniając głowy, albo odrętwieli ze strachu stali w miejscu, podnosząc ręce do góry. Zakotłowało się jak w ulu. Ostatni szwadron zbierał już tylko jeńców...".

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy