Najnowsza interwencja Uważam Rze

Biznes

Syryjski koszmar

Piotr Zychowicz

Bliski Wschód

Dwójka dziennikarzy zginęła w mieście Homs. Amerykanka Marie Colvin i Francuz Remi Ochlik nie mieli żadnych szans. Syryjskie siły rządowe ostrzelały rakietami centrum prasowe, w którym pracowali zachodni reporterzy. Niemal natychmiast zdjęcia zabitych dziennikarzy pojawiły się na pierwszych stronach gazet na całym świecie.

Ale w Syrii ludzie giną codziennie. Nie są to zachodni dziennikarze o znanych nazwiskach, ale syryjscy cywile, którzy płacą najwyższą cenę za wojnę domową. W trwających od roku starciach zginęło już blisko osiem tysięcy ludzi, w tym ponad 500 dzieci.

Bezpieka i wojska wierne prezydentowi Baszarowi Asadowi bezlitośnie bombardują miasta objęte rebelią. Do walki z opozycją używane są czołgi, artyleria, śmigłowce i broń maszynowa. Schwytani rebelianci są mordowani, dochodzi do gwałtów i grabieży. W przepełnionych więzieniach stosowane są tortury. Prawa człowieka, choć na mniejszą skalę, łamią także powstańcy z Wolnej Armii Syryjskiej.

Według raportu komisji ONZ, reżim dokonuje zbrodni przeciwko ludzkości. Świat poza produkowaniem podobnych dokumentów nie robi jednak nic, aby położyć kres rozlewowi krwi. Inicjatywy wymierzone w Asada blokują bowiem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Chiny i Rosja. Według obrońców praw człowieka to m.in. te mocarstwa ponoszą winę za syryjski koszmar.

Asad rządzi krajem żelazną ręką. Jest alawitą – przedstawicielem odłamu islamu, którego wyznawcy stanowią 10 proc. populacji Syrii. To właśnie oni stanowią podporę reżimu, który jest znienawidzony przez sunnicką większość.

Upadek Asada nie musi jednak wcale oznaczać happy endu. Miejsce jego brutalnego, ale świeckiego reżimu mogą bowiem zastąpić islamscy fundamentaliści.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość