Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z lewicą i polskością?

Piotr Skwieciński

Wezwanie Palikota, by „powiedzieć Polakom, że muszą wyrzec się swojej polskości", spotkało się jak dotąd z milczeniem większości lewicowych autorytetów.

Palikot powiedział to na spotkaniu konwersatorium „Dialog i przyszłość". Słuchali go m.in. Kwaśniewski, Cimoszewicz, Oleksy, Kalisz, Borowski, Siwiec i Sierakowski. I jeszcze Tomasz Nałęcz – doradca prezydenta RP ds. historii i dziedzictwa narodowego. Słuchali  i milczeli. Nie licząc Kwaśniewskiego, który powiedział:

– Proszę nie szaleć. Rozumiem intencje, ale odradzałbym takie sądy.

To zdanie można zrozumieć jako sugestię, że były prezydent zgadza się z Palikotem co do meritum, tylko uważa otwarte głoszenie takich haseł za błędne taktycznie, przedwczesne...

Parę dni po spotkaniu Nałęcz powiedział, że milczał „z litości wobec strasznej bzdury". Określił też język Palikota mianem bolszewickiego.

– Jeśli ktoś na polskiej lewicy mówi, że trzeba się w imię wspólnoty europejskiej wyrzekać narodowości, to jest w jednym szeregu nie tylko z Marksem i Engelsem, ale też z Różą Luksemburg, z tymi wszystkimi, których historia zweryfikowała negatywnie – stwierdził Nałęcz. Inni milczą nadal. Zgadzają się z nim?

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO