Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Co dalej z Obamą?

Szewach Weiss

Kto wygra listopadowe wybory prezydenckie w USA? Czy Barack Obama ma szanse na reelekcję? Według sondaży, także przygotowanych przez konserwatywną telewizję Fox News, obecny prezydent cieszy się przewagą nad republikańskimi rywalami: Mittem Romneyem, Rickiem Santorumem i Ronem Paulem.

Dlaczego amerykańskie społeczeństwo darzy Obamę takim kredytem zaufania? Czy zdał egzamin z rządzenia państwem, którego gospodarkę przed czterema laty trawił kryzys i które było zaangażowane w trzy wojny na Bliskim Wschodzie? To sprawa dyskusyjna. Jednego jednak z pewnością nie można mu odmówić. Obama jest świetnym mówcą, a hasło jego poprzedniej kampanii wyborczej – „Yes, we can" – nadal oddziałuje na ludzi.

Po czterech latach rządzenia Obama wyprowadził gospodarkę z kryzysu. Przywrócił Amerykanom optymizm, doprowadził do spadku bezrobocia – obecnie znajduje się ono na najniższym od czterech lat poziomie. U.S. Army oficjalnie zakończyła działania wojenne w Iraku i zaczyna wycofywać się z Afganistanu.

Obamie sprzyja również zamieszanie w szeregach Partii Republikańskiej. Widać, że ani nieprzewidywalny Newt Gringrich, ani populistyczny Rick Santorum nie będą kolejnym Reaganem czy Bushem. Obama jest tym silniejszy, im słabsi są jego rywale. Gdybym więc miał obstawiać, obstawiłbym, że to on wygra wybory i zdobędzie drugą kadencję.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez