Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Przelot kulturalny

Animowany koziorożec z napisem „kadry" przemykający przez biuro, gdzie musi stawić czoła stworom o nazwach „human resources" i „chief executive officer" – oto jeden z filmów kampanii „Ojczysty. Dodaj do ulubionych"

Jej celem jest nie tylko zwrócenie uwagi na panoszące się obce zapożyczenia i natrętnie używane skróty i skrótowce, ale i bogactwo czystej polszczyzny.  Patronat nad akcją roztoczył prezydent Bronisław Komorowski. Tylko czy dodał do ulubionych?

Finnegans Wake – ostatnia, wydana w 1939 r. książka Jamesa Joyce'a (1882 – 1941) ukazuje się właśnie nakładem korporacji Ha!art pod polskim tytułem „Finneganów tren", w tłumaczeniu Krzysztofa Bartnickiego. Ciekawe, czy odniesie taki sukces wydawniczy jak na przełomie lat 60. i 70. „Ulisses" tego samego autora w znakomitym  przekładzie Macieja Słomczyńskiego.

Polska Akademia Fonograficzna jak co roku ogłosiła nominacje do swoich nagród, które od lat już wywołują  takie same, niewielkie emocje. Ale mimo wszystko są. Najwięcej Fryderyków mogą zdobyć kobiety: debiutantki Julia Marcell i Ania Rusowicz (po 7) oraz recydywistka w tej dziedzinie Katarzyna Nosowska (6), w historii tej nagrody nominowana także w latach, kiedy nie wydawała żadnych albumów. I jak zwykle są kwiatki, choć tym razem suszone. Na Fryderyka w kategorii piosenka poetycka może liczyć Kabaret Starszych Panów.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy