Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Dobry rok zanotował Michelin, który przy sprzedaży 20,7 mld euro miał zysk blisko 1,5 mld euro. Koncern zapowiada, że w 2015 r. zysk sięgnie 2,5 mld euro dzięki inwestycjom w Azji oraz Ameryce Południowej.

W  konstrukcji samochodów liczy się każdy gram, więc Denso przygotowało chłodnicę nowej generacji, o 40 proc. lżejszą od poprzedniej konstrukcji. Nowa chłodnica ma tylko 16 mm grubości, ale jest tak samo wydajna jak 27-milimetrowa. Częściowo wykonana jest z żywic pochodzenia roślinnego.

PSA, właściciel marek Peugeot i Citro..en, zakończył 2011 r. zyskiem 588 mln euro – o połowę mniejszym niż rok wcześniej. Lepsze wyniki zanotował natomiast Renault, który na czysto zarobił 1091 mln euro, niemal tyle samo co rok wcześniej. Prezes Renault Carlos Ghosn zapowiada, że marka będzie rozszerzać sprzedaż w Azji, Afryce i Ameryce Południowej, gdzie dużym wzięciem cieszą się modele Dacii.

Porsche, które w 2013 r. rozpocznie sprzedaż małego SUV-a, zmieniło nazwę tego modelu z Cajun na Macan, co po indonezyjsku znaczy tygrys. Macan wykorzystuje komponenty VW Tiguan i będzie produkowany w rozbudowanej za 0,5 mld euro fabryce Porsche w Lipsku.

Limuzyna Peugeot 508 otrzyma napęd hybrydowy HYbrid4, wypróbowany w SUV-ie 3008. Auto, nazwane 508 RXH, trafi do sprzedaży w tym roku. Dwulitrowy diesel napędza koła przednie, elektryczny silnik – tylne. Łącznie oba silniki mają moc maksymalną 200 KM. Hybrydowy 5008 wyróżnia się diodowymi, pionowymi światłami i może jeździć w trybie wyłącznie elektrycznym.

Według serwisu OtoMoto na jego stronach miesięcznie pojawia się 100–140 ofert sprzedaży samochodów hybrydowych oraz o połowę mniej aut na gaz ziemny. Średnia cena hybrydy to niemal 70 tys. zł. Przeciętnie jest to auto z 2008 r. o średnim przebiegu 46 tys. km. Auta na gaz kosztują przeciętnie 18,3 tys. zł i są to modele z 2002 r. o przebiegu 118 tys. km. Najpopularniejszą hybrydą jest Toyota Prius, zaś samochodem na gaz ziemny Opel Zafira. Samochody elektrycznie trafiają się sporadycznie.

W  Polsce rośnie sprzedaż aut luksusowych i korzystają na tym także niezależni sprzedawcy. Spółka Premium Cars podaje, że w 2011 r. jej przychód sięgnął 10,6 mln zł i był pięciokrotnie większy niż w 2010 r. Po czterech kwartałach zysk spółki wyniósł 0,5 mln zł.

—opracował Robert Przybylski

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?

Hubert Kozieł

Czy Podesta zadławi się pizzą?

• SPISKOWA TEORIA WSZYSTKIEGO • Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych były wielkim zwycięstwem zwolenników spiskowej teorii dziejów. Potwierdziły bowiem wiele ich tez