Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Po smak do Toskanii

Maciej Miłosz

Pogawędka z Robertem Sową, jednym z najbardziej utytułowanych polskich kucharzy

W Polsce coraz bardziej popularna staje się turystyka kulinarna, czyli wyjazdy, których głównym celem jest poznawanie kuchni innych kultur.

To zjawisko funkcjonuje od dwóch, trzech lat. Podzieliłbym je na dwa trendy: z jednej strony Polacy chętnie podróżują po to, by zjeść coś ciekawego – po nowe doznania smakowe. Tak np. jeżdżą do Hiszpanii, czasem łącząc wypad z pójściem na mecz, np. Realu Madryt czy Barcelony. Z drugiej strony kupują coraz więcej lokalnych przysmaków: już nie tylko sery, ale także dobre oliwki czy wolno dojrzewającą wołowinę.

Gdzie po smaki jeździmy najczęściej?

Mekką kulinarną Polaków – miejscem, gdzie nasi rodacy często także jeżdżą uczyć się gotować – jest Toskania. Ten kierunek jest modny i silnie promowany w całej Europie. Toskańczycy trzymają się swojego dziedzictwa kulinarnego – tam nie ma fast foodu, hamburgerów czy hot dogów, i mi się to bardzo podoba. Takie przywiązanie do regionalnej czy narodowej kuchni pochodzi oczywiście z Francji, gdzie nawet różnice między kuchniami poszczególnych regionów traktowane są bardzo poważnie i nikt nie próbuje ich zatrzeć.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość