Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

ABC bezprawia

Czesław Bielecki

Ustalamy najpierw punkt wyjścia: to jest nasz kraj, Polska jest wolna, ma demokratycznie wybrane władze i jest państwem prawa. Tu zróbmy dużą spację i weźmy oddech

Żyjemy w państwie prawa, tyle że dominuje w nim bezprawie. Żadne statystyki nie ratują nas przed tym powszechnym odczuciem. Tak jak „Polska w budowie" nie zapewnia przejezdności. Po 22 latach wolności nie można się już pocieszać, że za PRL było gorzej. Wyrosło nowe pokolenie. Obowiązują nas europejskie standardy. Nie chodzi o to, żeby dobić się sprawiedliwości w Strasburgu. Chodzi o rządy prawa tu i teraz. W Kutnie – geometrycznym środku Europy i w Warszawie, w Lublinie oraz Gorzowie. Chodzi o to, żeby samowola władzy – każdej władzy – nie była bardziej bezkarna niż samowola obywateli. Wszak samowola władzy jest groźniejsza.

Tu trzeba zrobić kolejne zastrzeżenie. Jest fundamentalna różnica między stosowaniem prawa przez sądy i urzędy. Mądry, rozważny, doświadczony sędzia może wydać sprawiedliwy wyrok nawet w ramach marnego prawa. Dlatego braki prawa nie tłumaczą niesprawiedliwości sądów. Administracja działa inaczej. Od urzędnika oczekujemy tylko poprawności postępowania. Marne prawo, bezkarne mnożenie często sprzecznych ze sobą przepisów, powoduje niekontrolowany rozrost biurokratycznej maszynerii, a i tak działa ona źle. I trudno winić za to szeregowych urzędników.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?