Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Mięchem dla jaj

Ryszard Makowski

Słowo „kabaret” jest ostatnio nagminnie nadużywane, szczególnie do propagowania szmiry

Komentator pragnący barwnie, ale i z dezaprobatą opisać świat polityki lub zdezawuować nieomylnych ze świecznika, wykrzykuje: „To jest kabaret!". Kapitan reprezentacji piłki ręcznej, po niezbyt udanych dla nas mistrzostwach Europy, aby przybliżyć społeczeństwu swoją ocenę pracy sędziów, podczas jednego ze spotkań też zawołał: „To był kabaret!".

Niestety oglądając popisy różnych promowanych do znudzenia (szczególnie w telewizji misyjnej) speców od rozśmieszania, trudno czasem powiedzieć: „To jest kabaret!". Kabaret jest sztuką szlachetną i wykwintną, gdzie się dba o formę i treść. Ten gatunek ma u nas naprawdę zacne tradycje. Szkoda go poniewierać.

Obecnie nikt się nawet nie sili na rubaszną stylizację, jak choćby Witkacy w „Szewcach", z których fragment (lekko podrasowany) robił wrażenie nawet na grypsujących gitowcach: „Sturba suka ich malowana, dziamdzia twoja szać zaprzała". Szmirowatą chamówę, którą dziś się lansuje, gdzie gwarantem dobrej zabawy jest przywalenie z grubej rury, powinno się nazywać po imieniu. W „Historii literatury polskiej na wesoło", czy jakoś tam, nie mogło zabraknąć paru ku..., a jednym z zabawniejszych wiców było jakże po mistrzowsku zawieszone: „Nie oglądaj się za siebie, bo ci z przodu ktoś...". Gdy program leci z puszki, telewizja w swojej dobroci ordynarne mięcho wypikuje dźwiękiem ciągłym. No ale tak, aby nie popsuć wyrazu artystycznego. Natomiast gdy mamy do czynienia z transmisją, to zabawie nie ma końca. „Dość nastrojów waszych dranie, Uczcie mówić waszych braci, To jest wasze powołanie, Od tego was naród płaci" – Boy.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy