Najnowsza interwencja Uważam Rze

Felietony

Krzysztof Feusette

Towarzysze wszystkich płci

Krzysztof Feusette

Wpadło mi w ręce majowe orędzie niejakiego Janusza Lewizny

Towarzysze i towarzyszki – zwracam się do was, towarzysze i towarzyszki, a przecież kolejność ta, najpierw „towarzysze", a potem „towarzyszki", to wyraz obrzydliwie patriarchalnego patrzenia na świat, bo niby dlaczego towarzysze pierwsi, uprzywilejowani, czy co? Ale i z drugiej strony dylemat się czai, czy można odwrotnie: towarzyszki i towarzysze, bo dlaczego akurat panie przodem? Przecież to takie żenująco polskie. A zatem – towarzysze wszystkich płci, tak będzie najrówniej.

Czas odpowiedzieć sobie na kilka palących pytań, jak to np., czy żałoba narodowa powinna być narodowa, czy raczej ogólnopolska, a może najlepiej, żeby jej wcale nie było, bo się za bardzo kojarzy ze śmiercią, a ta z kolei jako sprawa ostateczna zbyt często pozostaje w gestii Kościoła? Wypasiony na naszych datkach kler, a jeśli nawet nie naszych, to osób z naszych, towarzysze, rodzin, bo rodziny się, towarzysze, nie wybiera, zbytnio się już panoszy na tych terenach, by rzucać mu na pożarcie dodatkowe dwa dni refleksji o sprawach ostatecznych. Na to zgody nie ma.

Weźmy sobie do serca wyniki akcji przeprowadzonej przez organ z Czerskiej, wiecie, towarzysze, który organ mam na myśli. Nie ma zgody, by z żołnierzy wyklętych robiono bohaterów, skoro były to wyłącznie karły reakcji nie chcące wyrzec się polskości. Nastał czas, byśmy wykorzystując słuszną likwidację edukacji historycznej na rzecz lekcji przystosowania do życia w homorodzinie, zaproponowali Polakom lepszą edukację. Od nowego roku szkolnego historii Polski nie zaczynajmy od 966 r., bo chrzciny to nie jest żadne święto państwowe, bitwa pod Cedynią też się nie nadaje z powodu akcentów antyniemieckich. Więc okrąglutko – rok 1000, zjazd w Gnieźnie, spotkanie przywódców Unii Europejskiej. Niemcy wskazują, że się z nami liczą, a Bolesław Chrobry wydaje zakaz zaglądania w teczki oznaczone jego imieniem. I tak sobie każdy z was musi we własnym sercu prześledzić nadwiślańskie dzieje.

Pewne rzeczy już zostały powiedziane: Katyń nie był ludobójstwem, Powstanie Warszawskie było wyłącznie katastrofą. Oczywiście, zmiany musimy wprowadzić także na innych polach edukacji. Polskiego nikt na świecie nie zna, musi go zastąpić angielsko-niemiecki. Geografia powinna uwzględniać nową mapę bez Śląska i Kaszub, a biologia nie może kłaść nacisku na różnice w męskim i żeńskim układzie rozrodczym. To co, towarzysze, pomożecie?!

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Adam Maciejewski

Polski kapitał na Kaukazie

Od 2014 r. w Armenii działa fabryka polskiej spółki Lubawa. Nawiązanie współpracy z rządem Armenii było możliwe dzięki promocji naszego przemysłu za granicą, wspieranej przez dotacje z UE

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO