Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Kameralna karuzela

Wojciech Lada

Debiut projektu Frozen Bird „Terry’s Tale” okazuje się płytą zjawiskowo dobrą

Debiut warszawskiego projektu nie mógłby zapewne powstać, gdyby kilkanaście lat temu ktoś nie wymyślił avant popu – znakomitej próby oswojenia awangardy w taki sposób, że nie przestając być eksperymentem, dała się jednocześnie lekko i z przyjemnością słuchać. Wszystkie ciosy były dozwolone: ambient mógł iść ramię w ramię z agresywną elektroniką, a brzmienie kwartetu smyczkowego rozmywać się w psychodeliczne tło. Mogły być to piosenki, ale również wielopoziomowe, dźwiękowe ilustracje – co kto chciał. Ten zwariowany eklektyzm był pomysłem genialnym, bo mając do dyspozycji nieograniczone źródła inspiracji, żaden z zespołów nie brzmiał tak samo, a sam avant pop zamiast gatunkiem stał się raczej sposobem myślenia o muzyce.

W tych właśnie kategoriach myślą muzycy Frozen Bird. W ich „Terry's Tale" mieszczą się klasyczna kameralistyka, muzyka klezmerska, francuskie chansons, przedwojenna piosenka kabaretowa, a brzmienie fortepianu walczy o lepsze m.in. z tubą, harmonijką ustną, akordeonem i wiolonczelą. Wszystko to razem układa się w przedziwne kompozycje – z jednej strony bardzo ascetyczne, z drugiej jednak kokietujące bogatym doborem instrumentów. Czasem przypominają folkowe opowieści spod znaku Beirut, w następnej chwili mogą przeistoczyć się w sakralną pieśń na głos i pianino, by za moment zadęcie tuby przeniosło nas w sam środek euforycznie grającej ulicznej orkiestry.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Intermedia

• MYŚLI I SŁOWA • BEATA SZYDŁO