Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Walka o chiński tron

Jacek Marczyński

Gdy gra Jordi Savall, muzyka dawnych epok pulsuje emocjami. Teraz dokonał kolejnego cudu: odmłodził Antonia Vivaldiego

Katalończyk Jordi Savall to postać kultowa, spróbujcie dostać się na jego koncert w Polsce: widzowie zapełniają każdy skrawek sali. Nie inaczej jest zresztą w całej Europie.

W interpretacji Savalla brzmienia renesansu czy baroku stają się bliskie dzisiejszemu folkowi, mają  improwizacyjny luz. Nowy album prezentuje nam jednak bardziej dostojnego Savalla. Artysta został zaproszony do niezwykłego przedsięwzięcia, jakim jest nagranie na płytach 450 (!) manuskryptów Antonia Vivaldiego, znajdujących się w bibliotece uniwersyteckiej w Turynie.

Vivaldi to kompozytor uwięziony w sieci stereotypów. Traktuje się go jako autora przebojowych „Czterech pór roku" lub księdza, który usiłował komponować w przerwie między obowiązkami kapłańskimi. Samych koncertów napisał ponad 500. Przez lata uważano, że ilość nie przeszła u niego w jakość, ale od kilku dekad trwa rehabilitacja Vivaldiego, więc zaczynamy poznawać i jego opery. Zachowało się ich ponad 20, było ze dwa razy więcej.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Andrzej Sadowski

Wolność tak, ułatwienia nie

• RAZ POD WOZEM, RAZ POD WOZEM • Dopóki rządzący w Polsce będą mówić o ułatwieniach i ulgach dla przedsiębiorców, a nie o przywróceniu wolności gospodarczej, dopóty nie wybijemy się na ekonomiczną niepodległość