Najnowsza interwencja Uważam Rze

Tu i teraz

Inscenizacja z okazji Swieta Morza, 1936 rok

Korkowe hełmy z Orłem Białym

Piotr Zychowicz

Polacy marzyli o pozyskaniu kolonii. Czy gdyby im się udało, historia Rzeczypospolitej potoczyłaby się inaczej?

Tropikalny piaskowy mundur. Na głowie korkowy hełm. Do tego sztucer na grubego zwierza – słonia lub przynajmniej nosorożca. Obok półnagi murzyński sługa, gałęzie palmy i skrępowany powrozami krokodyl. Zdjęcie to nie zostało zrobione w parnej dżungli w sercu Czarnego Lądu, ale we Włodzimierzu Wołyńskim w roku 1936. Jeżeli przyjrzeć się bliżej, okazuje się, że Murzyn to pomalowany pastą do butów Polak, a groźny aligator jest sklejony z tektury.

To element inscenizacji urządzonej z okazji Święta Morza. Organizatorem podobnych happeningów była Liga Morska i Kolonialna. Jedna z najważniejszych i najbardziej masowych organizacji przedwojennej Polski. W 1939 r. miała milion członków. Regularnie maszerowali oni ulicami miast z transparentami: „Żądamy kolonii zamorskich dla Polski" czy „Kolonie gwarancją mocarstwowej pozycji Rzeczypospolitej".

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Piotr BOŻEJEWICZ

Może i koniec, ale nie świata

• TAKO RZECZE [P] •Skoro Obama nawet w części nie okazał się takim cudotwórcą, jak przepowiadali eksperci, to czemu Trump miałby być taki groźny, jak go malują ci sami ludzie?