Najnowsza interwencja Uważam Rze

Cywilizacja

Madeleine Masson, Wojna moja milosc. Krystyna Skarbek ? ulubiona agentka Churchilla Vesper

Agentka Jej Królewskiej Mości

Wojciech Lada

Krystyna Skarbek była kobietą niezwykłą. Wywodziła się z rodu szlacheckiego o tradycjach sięgających Bolesława Chrobrego, w czasie wojny była agentką brytyjskiego wywiadu, po jej zakończeniu zainspirowała Iana Flemminga do stworzenia postaci Vesper w pierwszej części serii o Jamesie Bondzie a zginęła tragicznie, ale w jakże romantycznych okolicznościach – zasztyletowana przez niedoszłego kochanka.

Historia na scenariusz szpiegowski? Jeszcze jaki! Niestety tak barwne życie nie znalazło dorównującego mu talentu. Wydana właśnie w Polsce biografia autorstwa Madeleine Masson jest co prawda lekturą, od której trudno się oderwać, ale tylko dlatego, że takiej historii po prostu nie da się spaprać.

Z „Wojny mojej miłości" momentami więcej dowiadujemy się, gdzie były najlepsze sklepy z bielizną damską w Paryżu międzywojnia, jakie halki preferowała Skarbek i jak przystojni byli mężczyźni z jej otoczenia, niż ważnych faktów z jej życiorysu. Chociaż Masson zrobiła stosowną kwerendę, przepytała dziesiątki znajomych i świadków, efektem tych działań jest  literatura dla kobiet, w nie najlepszym niestety tego określenia znaczeniu. Oto próbka: „Ona szybko stwierdziła, że wyszła za mąż za człowieka o skomplikowanym charakterze, ale ponieważ bardzo ją pociągał i nad nią dominował, udało jej się wysublimować strach, który w niej budził, a później stał się przyczyną rozpadu ich związku".

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Ewa Bednarz

Kredyt z plastiku

Tylko część banków decyduje się na wydawanie przedsiębiorcom kart kredytowych. Znacznie chętniej oferują im dużo kosztowniejsze karty obciążeniowe