Najnowsza interwencja Uważam Rze

Świat

Czołgi czekały na telefon

Piotr Skwieciński

Opozycja nie miała szans na zwycięstwo, ale Putin wchodzi po tych wyborach na wyjątkowo cienki lód

Zobacz – moskiewska dziennikarka częściowo polskiego pochodzenia szpera w torebce i wyciąga plastikową kartę, podobną do dowodu osobistego. Karta Polaka, z jej imieniem i nazwiskiem.

– Ale jak to, przecież jeszcze w grudniu przysięgałaś, że nigdy o to nie wystąpisz, bo jesteś Rosjanką?!

– No właśnie – wzdycha moja koleżanka. – To było w grudniu.

Nie podjęła decyzji o emigracji, ale chce mieć taką możliwość. A przede wszystkim szuka psychicznej podbudowy dla zdystansowania się od Rosji. W marcu 2012 r. to wśród moskiewskiej inteligencji dość popularna postawa.

Dla kogoś, kto wyjechał z Moskwy pod koniec grudnia, po fali nagłych antyreżimowych demonstracji, uderzająca jest zmiana klimatu. Gdy opuszczałem stolicę Rosji, liberalna inteligencja (do której zaliczam też większość uczestników ulicznych protestów, niebędących dziennikarzami, profesorami czy prawnikami) była zachłyśnięta falą optymizmu. Teraz dominuje wizja przykręcenia przez władzę śruby, zmniejszenia zakresu wolności do poziomu niższego niż panujący w ciągu ostatnich lat. Widać pesymizm i tendencje do wycofania się z polityki, często motywowane w sposób dziwaczny. Przy całym moim sceptycyzmie wobec stereotypów, chciałoby się powiedzieć – charakterystyczny dla Rosjan, z ich tradycyjnym maksymalizmem, rodzącym paradoksalne efekty.

Aktualne wydanie Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Anna Czyżewska

O wynagrodzeniu bez tabu

Zdecydowana większość pracowników uznaje, że rozmowę o podwyżce powinien zainicjować szef. Polacy nie są mistrzami negocjacji. Strategia biznesowej polemiki to wizytówka przedsiębiorcy