Najnowsza interwencja Uważam Rze

Dookoła kierownicy

Robert Przybylski

Co czwarty z 210 tys. kupionych w styczniu w Niemczech samochodów był kompaktem

Małe auta zdobyły 16 proc. rynku, SUV-y blisko 15 proc., zaś auta klasy wyższej średniej (np. Passat) niecałe 13 proc. Samochody małe (np. Panda) zajęły 6,7 proc. rynku, minivany 6,2 proc. U naszych zachodnich sąsiadów duże vany uzyskały 6 proc., natomiast auta klasy wyższej (np. Mercedes E) 5,3 proc.

Naukowcy z Katedry Akcydentologii Uniwersytetu w Dreźnie przebadali 20 tys. wypadków, które wydarzyły się w ostatnich dziesięciu latach na europejskich drogach. 70 proc. z nich wydarzyła się na suchych drogach, do 60 proc. doszło w miastach przy niskich prędkościach, a 75 miało miejsce na prostej drodze. Choć na zakręcie zdarzyło się tylko 25 proc. wypadków (połowa podczas deszczu), to miały one najcięższe następstwa. Naukowcy podkreślają, że 99 proc. wypadków na mokrej nawierzchni zdarzyło się na niewielkiej warstwie wody, bez utraty przyczepności opony.

Hybrydy stają się coraz mniejsze. Toyota zastosuje ten napęd w małym Yarisie. Jego silnik o pojemności 1,5 l jest o 16,5 kg lżejszy od zastosowanego w Priusie i Aurisie HDS 1,8-litrowego silnika. Yaris ma także o 11 kg lżejszą od zastosowanej w Priusie skrzynię biegów, zespoloną z mechanizmem różnicowym.

W przygotowanym przez AutomotiveSuppliers.pl rankingu największym pracodawcą wśród producentów części motoryzacyjnych w Polsce jest TRW, który ma pięć fabryk i zatrudnia 6023 osoby. Na drugim miejscu jest Lear, mając blisko 6 tys. pracowników, w tym niecałe 4,4 tys. etatów. Lear wyprzedził Faurecję, która w pięciu zakładach zatrudnia 5,7 tys. osób, w tym 4,95 tys. na etatach. Na kolejnych miejscach znalazły się Valeo (4,8 tys.), Delphi (4,4 tys.) oraz Hutchinson (niespełna 3,6 tys.).

Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów Sergio Marchionne spodziewa się stabilnej sprzedaży aut w Europie do 2014 r. Marchionne dodał, że w Europie mało który producent zarabia pieniądze i że ta groźna sytuacja nie może trwać dłużej. Producenci aut zatrudniają w swoich fabrykach 2,3 mln osób, a w przemysłach powiązanych pracuje 10 mln ludzi.

Wstępniak

Materiał Partnera

Jak wdrożyć SAP S/4HANA?

Nowoczesne systemy informatyczne to podstawa dobrze działającego i innowacyjnego przedsiębiorstwa. Dla wielu firm wyzwaniem nie jest wybór systemu ERP, ale jego wdrożenie. Dlaczego? Musi być...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Edyta Żyła

Doradzą i przeszkolą

Znaczna część unijnych pieniędzy trafia do doradców, którzy pomagają zakładać firmy lub je rozwijać. Przedsiębiorcy mogą więc liczyć na bezpłatne szkolenia, wsparcie doświadczonych mentorów albo pomoc w przygotowaniu strategii marketingowej