Najnowsza interwencja Uważam Rze

Są w Syrii chrześcijanie

Z zapartym tchem przeczytałem treść rozmowy, którą przeprowadził pan Jerzy Haszczyński z panem Rafikiem Schamim o sytuacji w Syrii.

Po pozytywnych wrażeniach, jakie zrobiła na mnie lektura jego książki „Dłoń pełna gwiazd", czekałem na okazję poznania jego poglądu na temat tego, co dzieje się w kraju, z którego obaj się wywodzimy. Opuściliśmy Syrię prawie w tym samym czasie, on trafił do Niemiec, a ja zakotwiczyłem w Polsce. (....) Ale uderzyło mnie pominięcie ważnej grupy etnicznej, uważanej w Syrii za rdzenną. Chodzi o asyryjskich chrześcijan. Nie tylko nazwa „Syria" wzięła się od ich nazwy, lecz zachowali oni w mowie, piśmie i liturgii pierwotny język starożytnej Syrii, nazywany syryjskim lub syriackim. Pominięcie tego faktu zamazuje obecny krajobraz etniczny Syrii. Przedstawiciele tej społeczności, skupieni wokół powstałej w 1957 r. Asyryjskiej Organizacji Demokratycznej (dotąd nielegalnej), aktywnie współtworzą Syryjską Radę Narodową, która zrzesza większość organizacji opozycyjnych. I podkreślają swój stały sprzeciw wobec jakiejkolwiek ingerencji z zewnątrz. (...)

Z poważaniem, Michael Abdalla

Dziękujemy za to uzupełnienie. Jesteśmy całym sercem z narodem syryjskim, który walczy o wolność z okrutnym reżimem. Tak jak ze wspólnotami chrześcijańskimi w tym regionie, które tak bardzo cierpią.

redakcja@uwazamrze.pl

Wstępniak

Materiał Partnera

Polacy coraz częściej kupują online. Co ich przekonuje do tej formy zakupów?

Kupujemy na potęgę. Rynek dóbr konsumenckich rozwija się dynamicznie, a my – konsumenci – podążamy za najnowszymi trendami. Kupujemy nie tylko więcej, ale i korzystając ze znacznie...

ZAMÓW UWAŻAM RZE

Aktualne wydania Uważam Rze dostępne na www.ekiosk.pl

Komentarz rysunkowy

Felietony

Artur Osiecki

Brexit mobilizuje regiony

Województwa chcą przyspieszyć realizację nowych programów regionalnych zarówno ze względu na zbliżający się przegląd unijny, jak i potencjalne negatywne konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej